Friday, September 18, 2020

Zgjerimi i Greqisë me 12 milje, Rama: “E drejtë e tyre, çfarë plani ekziston për marrëveshjen”

Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij nga Athina ka folur për çështjen e detit. Ai ka thënë se Greqia ka të drejtë mbi zgjerimin me 12 milje në detin Jon, një e drejtë që ia mundëson konventa për detin.

Po ashtu, kryeministri Rama ka folur dhe për marrëveshjen e pa dakordësuar mes Greqisë dhe Shqipërisë. Rama ka thënë se një gjë e tillë mund të arrihet me ndërhyrjen e një pale të tretë.

Sipas Ramës, sa më shpejt të arrihet një dakordësi për zonat detare, aq më mirë është. Ai ka thënë se përpos palës së tretë, mund të ndihmojë dhe Gjykata Ndërkombëtare.

“Do të jetë e drejtë objektive dhe nuk mund të përdoret nga patriotë… Sikur kryeministri grek duhet të përgjigjet për ata që nuk dinë çfarë flasin. Kjo ndez pakënaqësi dhe mosmarrëveshje”, tha Rama.

TE FUNDIT

- Advertisment -

Most Popular

“Ramës i doli boja”, Vasili sulmon hapur: “Propozon mbyllje 100 për qind të listave”

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili, me anë të një shënimi në rrjetet sociale shkruan, se Edi Ramës i ka dalë përfundimiisht boja.Vasili shprehet se,...

“Deklaroni menjëherë pasurinë”, OFL iu çon formularin katër të dënuarve për terrorizëm

Pasditen e sotme Operacioni Forca e Ligjit i ka dërguar formularin për vetëdeklarimin e pasurisë, katër të dënuarve me akuzën e terrorizmit.Bëhet fjalë për...

“Nuk dua lemoshë”, Armando Duka letër të hapur kryeministrit Rama

I nderuar zoti Kryeministër!Shpresoj të kem vëmendjen Tuaj, në këtë moment historik për të krijuar një bazë ligjore, nxitëse për sportin në vendin tonë....

Horoskopi për ditën e shtunë, 19 shtator, 2020

DashiNë dashuri nuk do e keni të lehtë menaxhimin e situatës. Në punë do të jeni energjik dhe me shumë gjasë, do të keni...