Vjosa Osmani garon në zgjedhje bashkë me Albin Kurtin, ja posti që do presidentja në detyrë e Kosovës

Presidentja në detyrë e Kosovës, Vjosa Osmani, ka dalë në një konferencë të përbashkët për shtyp me liderin e Vetëvendosjes, Albin Kurtin.

Prej andej, ata kanë konfirmuar se do të garojnë bashkë në zgjedhje. Osmani do të kandidojë me listën e Lëvizjes Vetëvendosje në zgjedhjet që do mbahen më 14 shkurt në Kosovë.

Albin Kurti është shprehur se më 16 janar do të dorëzojnë listën e deputetëve për zgjedhjet. Në fjalën e tij, ai u shpreh se viti 2020 tregoi që Kosova ka nevojë për një kryeministër të ri dhe presidente të re.

“Ne e kemi presidenten që e ka kryer detyrën me përgjegjësi dhe dinjitet. E ka shprehur integritetin e institucionit dhe unitetin e popullit. Në këto zgjedhje që janë referendum duhet ta rilegjitimojmë këtë”, tha Kurti.

Vjosa Osmani në këto zgjedhje kërkon postin e presidentes së Kosovës, post që është duke e mbajtur momentalisht. Ajo tha se do të kërkojë një rilegjitimim të presidencës që të përfaqësojë unitetin e popullit.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

Asnjë lidhje me duhanin! Mjekja zbulon me foto pasojat e tmerrshme që lë Covid në mushkëri

Mushkëritë janë një nga organet e trupit tonë që preken dhe dëmtohen më shumë nga Covid-19. Një kirurge ka zbuluar se si...

Nuk pritej, i dashuri turk i Genta Ismajlit bën tatuazh shqiponjën e flamurit shqiptar

Këngëtarja e njohur shqiptare, Genta Ismajli, prej disa kohësh është në një lidhje me biznesmenin turk Hysen Usta. Dyshja...

Mjeku vdiq disa ditë pas vaksinimit, gruaja e tij bën deklaratën shokuese

Mjeku Gregory Michael nga Florida në SHBA ndërroi jetë 16 ditë pasi u injektua me vaksinën e Pfizer më 18 dhjetor. Mjeku...

E trishtë, humb jetën ish komandanti i UÇK-së

Një lajm i trishtë është raportuar sot në media. Shefqet Paçarizi, komandanti i Batalionit të Dytë të Brigadës 122 të UÇK-së, ka...