U përfol si aktiviste, dalin në dritë financimet e Greta Thunberg

Greta Thunberg, në më pak se një vit është bërë ikonë globale kundër ndryshimit të klimës. Por sipas hulumtimit të “The Sunday Times” rezulton se suksesi i madh i saj është nxitur dhe promovuar nga lobet e mëdha dhe ndërmarrjet e energjisë së gjelbër që do ta përdornin 16-vjeçaren si një shtizë për të “lehtësuar kalimin në korporatizëm”.

Greta Thunberg u bë e njohur me grevën e saj të famshme shkollore para Parlamentit të Suedisë, në gusht të vitit të kaluar. Më pas Ingmar Rentzhog postoi një fotografi të vajzës në faqen e tij në ‘Facebook’ dhe po atë pasdite gazeta me qarkullimin më të madh në vend, “Dagens Nyheter”, botoi rrëfimin e Gretës.

Gazeta britanike bën lidhjen e adoleshentes me manjatin, Ingmar Rentzhog, presidentin e “Think Tank” (laborator idesh dhe kërkimesh). Në këtë laborator janë anëtarë politikanë suedezë socialdemokratë me drejtuesit e kompanive të mëdha të energjisë në vend.

Kush fshihen pas Greta Thunberg?

Prindërit e Gretës kanë një marrëveshje me Rentzhog, por përpiqen ta mbajnë atë të fshehtë.

Arsyeja pse prindërit e saj kanë mohuar gjithmonë se ekziston një bashkëpunim me Rentzhog është sepse: themeluesi i platformës “Ne nuk kemi kohë” është gjithashtu presidenti i Global Utmaning (i njohur më mirë si Global Challenge), ku përfshihen liderët, drejtuesit e kompanive të energjisë dhe madje edhe politikanët. Për familjen Thunberg, është e rëndësishme që imazhi i tyre të mos dëmtohet nga interesat e palëve të treta.

Themeluesi i Global Challenge është Kristina Persson , ish-anëtare e Partisë Social Demokratike dhe ministre e qeverisë Suedeze midis 2014 dhe 2016. Anëtarët e tjerë të “Think Tank” janë: David Olsson, anëtar i Svenska Bostadsfonden, një nga fondet më të mëdha të pasurive të patundshme të Suedisë, që i përket Bordit Rentzhog; Gustav Stenbeck , familja e të cilit kontrollon kompaninë suedeze të investimeve Kinnevik.

Bordi gjithashtu përfshin Petter Skogar, president i KFO, shoqata më e madhe e punëdhënësve në Suedi, dhe Anders Wijkman, ish-president i Klubit të Romës dhe anëtar i Parlamentit Evropian midis 1999 dhe 2009.

Një tjetër anëtar i shquar është Nystedt Ringborg, këshilltar në Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë dhe ish-nënkryetar i korporatës shumëkombëshe zvicerane-suedeze ABB që operon në fusha të robotikës dhe energjisë, ndër të tjera.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

Moti për ditën e diel, 25 tetor

Gjatë ditës së diel, në vend do të mbizotërojë koha e vranët dhe me shira.Temperatura më e lartë...

Kim Jong Un ka ekzekutuar gruan e tij? Bashkëshortja e diktatorit prej 9 muajsh e zhdukur

Ri Soll-ju është bashkëshortja e diktatorit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un. Prej 9 muajsh ajo nuk është shfaqur më në...

E trishtë/ Foshnja e porsalindur infektohet me koronavirus, nëna e braktis në spital

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një spital në Palermo të Italisë. Një nënë e re ka braktisur foshnjen e saj...

Vidhet llogaria në Twitter e Trump, e pabesueshme sa të thjeshtë e kishte fjalëkalimin presidenti

Llogaria në Twitter e Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, është hakuar së fundmi.Ka qenë...