U infektua sërish me Covid-19, mjeku tregon pse ndodh kjo

Ndonëse u infektua muaj më parë me koronavirus, një e papritur i ka ndodhur një 25 vjeçari në Nevada. Ai është riinfektuar me Covid-19.

Riinfektimi ndodh në raste shumë të rralla. Nga 37 milionë të infektuar në të gjithë botën, shumë pak prej tyre janë infektuar sërish.

Doktori Mark Pandori nga universiteti i Nevadës ka treguar pse mund të ndodhi kjo. Sipas tij, një infeksion i mëparshëm mund të mos krijojë antitrupa për një infeksion të ri.

“Gjetjet tona sinjalizojnë se një infeksion i mëparshëm nuk mund të mbrojë domosdoshmërisht nga infeksioni në të ardhmen. Mundësia e ri-infektimeve mund të ketë implikime të rëndësishme për kuptimin tonë të imunitetit Covid-19”, tha ai.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

Zbardhen prapaskenat e sherrit, ja arsyeja pse aktori Rezart Veleshnja u largua nga emisioni “Shiko Kush Luan”

Sezoni i ri i “Shiko Kush Luan” nisi me dy kapitenët Florjan Binaj dhe Rezart Veleshnja, mirëpo ky i fundit u shfaq vetëm në...

Aksident rrugor në Tiranë, motori përplas 75-vjeçaren

Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pasditen e sotme në Tiranë. Një motor, ka përplasur një këmbësore në rrugën ‘Tre...

Kur do të ndryshohet ora dhe a është kjo hera e fundit? Ja çfarë ka vendosur Bashkimi Evropian

Edhe në këtë vit ndryshimi i orës do të jetë si në vitet më parë, pavarësisht se BE e ka marrë tashmë vendimin për...

Momente nga protesta sotme/ 18 të proceduar, mes tyre ish deputetja dhe kreu i lëvizjes “Vetëvendosje”

Policia ka proceduar penalisht 18 shtetas, 3 prej tyre organizatorë të tubimit të sotëm para ministrisë së Jashtme greke.Ata do procedohen për veprat penale...