Turqia hyn në luftë, raportohen për 40 të vrarë, mes tyre edhe civilë, çfarë po ndodh me konfliktin Armeni-Azerbajxhan

Intensifikohen veprimet ushtarake mes Azerbajxhanit dhe Armenisë, ndërsa raportohet për 40 të vrarë, mes tyre edhe civilë.

Konflikti është rindezur për rajonin Nagorno-Karabakh të pretenduar nga të dyja palët. Ditën e djehsme Armenia shpalli Ligjin e Luftës ndërsa në media raportohet se edhe parlamenti i Azerbajxhanit ka votuar pak më parë për shpalljen e gjendjes së luftës.

Mediat e huaja bëjnë me dije se Turqia është pozicionuar qartë duke mbështetur Azerbajxhanin në konfliktin me Armeninë.

Nga ana tjetër, Rusia mund të hyjë në konflikt si një aleate e Armenisë kristiane, duke sjellë një përballje të mundshme Rusi-Turqi.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

Zbardhen prapaskenat e sherrit, ja arsyeja pse aktori Rezart Veleshnja u largua nga emisioni “Shiko Kush Luan”

Sezoni i ri i “Shiko Kush Luan” nisi me dy kapitenët Florjan Binaj dhe Rezart Veleshnja, mirëpo ky i fundit u shfaq vetëm në...

Aksident rrugor në Tiranë, motori përplas 75-vjeçaren

Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pasditen e sotme në Tiranë. Një motor, ka përplasur një këmbësore në rrugën ‘Tre...

Kur do të ndryshohet ora dhe a është kjo hera e fundit? Ja çfarë ka vendosur Bashkimi Evropian

Edhe në këtë vit ndryshimi i orës do të jetë si në vitet më parë, pavarësisht se BE e ka marrë tashmë vendimin për...

Momente nga protesta sotme/ 18 të proceduar, mes tyre ish deputetja dhe kreu i lëvizjes “Vetëvendosje”

Policia ka proceduar penalisht 18 shtetas, 3 prej tyre organizatorë të tubimit të sotëm para ministrisë së Jashtme greke.Ata do procedohen për veprat penale...