Turqia del me vaksinën anti COVID/ Erdogan: Ajo që do prodhojmë ne, do të jetë e disponueshme për të gjithë njerëzimin

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan në një video-konferencë në samitin G20 ka folur për rëndësinë e bashkëpunimit ndërkombëtar për të luftuar kështu pandeminë e koronavirusit.

Ai është drejtuar të gjithë pjesmarrësve në samit duke thënë se Covid-19 vazhdon të kërcënojë mbarë botën.

Sipas tij vendet ekonomikisht të dobëta janë lënë të vetmuara në këtë ‘luftë’.

Ndër të tjera ai tha se vaksina që po prodhon Turqia do të jetë e disponueshme për të gjithë njerzimin.

“Por, këtu ka një pikë që duhet adresuar. Vaksinat e zhvilluara duhet të jenë në dispozicion dhe pronë e përbashkët e të gjithë njerëzimit, në vend që të thellojnë padrejtësitë ekzistuese. Në këtë kontekst, platforma G20 duhet të zhvillojë dhe menaxhojë mekanizmat për të siguruar një qasje të drejtë ndaj vaksinave për të gjithë. Turqia, e cila aktualisht po punon në gjithsej 16 projekte të vaksinave, në njërën prej të cilave kemi filluar testimin tek njerëzit, vepron me këtë kuptim. Vaksinën të cilën do ta prodhojë Turqia, do ta bëjmë të disponueshme për të gjithë njerëzimin”, tha Erdogan.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

Krejt papritur, Einxhel Shkira largohet nga moderimi i emisionit “Binjakët”

Këtë sezon televiziv ka nisur emisioni “Binjakët” të vëllezërve Donald  dhe Romeo Veshaj. Bashkë me ta moderonte edhe Einxhel Shkira.

Iu gjet kokainë brenda në makinë, arrestohet nga policia këngëtari i famshëm

Këngëtari shumë i njohur grek, Notis Sfakianakis, është arrestuar nga policia. Ai u ndalua rreth orës 20:00 të mbrëmjes së djeshme.

Ramës i ndodh e papritura/ Kryefamiljari i kërkon të heqi këpucët, kryeministri akuzon Ahmetajn se i ka vjedhur çorapet

Kryeministri Edi Rama ka qenë ditën e sotme në Shijak ku ka inaguruar shtëpinë e re të qytetarit Avni Doda. Rama ka...

Shokuese në Tiranë, gjendet i vetëvarur brenda shtëpisë djali 25 vjeç

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Tiranë. Një 25 vjeçar i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur në banesën e...