Shqipëria skandal në tregun e fruta-perimeve në vend, e para edhe më e lira në eksportin në Ballkan!

E besoni apo jo Shqipëria është lider në eksportin e domateve në Ballkan për çmimet më të lira në treg.  

Sipas ekspertëve njoftohet se produktet e fruta-perimeve janë më të lira në krahasim me vendet e tjera të rajonit, por edhe të vendeve që janë pjesë e BE-së.

Ekonomistja e Bankës Botërore në vendin tonë, Hilda Shijaku ku shpjegon gjendjen për këtë fenomen:

“Për ta shpjeguar këtë gjë, ajo ka marrë në krahasim domatet. Domatet shqiptare eksportohen për në Evropë dhe rajon, sidomos Serbi, me një çmim mesatar në gjysmë dollari për kilogram.

Por, ky çmim në fakt është shumë i ulët. E themi këtë, pasi ky çmim është i dyti më i ulët mes 20 eksportuesve më të mëdhenj në botë” -u shpreh ndër të tjera Hilda Shijaku.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

Moti për ditën e martë, 24 nëntor

Gjatë ditës së martë, në vend do të mbizotërojë koha e kthjellët.Temperatura më e lartë do të jetë...

‘Sot numri më i lartë i viktimave nga Covid-19’, Manastirliu apel qytetarëve: Bëhuni të përgjegjshëm, tregon 3 ‘armët’ që duhet të përdorni kur dilni...

Sot u shënua numri rekord i viktimave nga covid-19 që nga fillimi i pandemisë, 17 jetë të humbura.Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu i ka...

Vrau me sqepar burrin e saj, zbardhet deklarata në polici e Drane Dedës: Më detyroi të bëja 10 fëmijë

Një 58-vjeçare qëlloi për vdekje bashkëshortin e saj, teksa ai po flinte gjumë.Ngjarja ndodhi në Kurbin të Lezhës, ku Drane Deda vrau me sqepar...

Horoskopi për ditën e martë, 24 nëntor, 2020

DashiNëse ka një vullnet nga të dy, historitë e dashurisë që kanë pasur një krizë tani mund të rikuperohen. Në punë, ekziston një dëshirë...