Shefja e ISHP deklaron se personat që e kanë kaluar Covid duhet të vaksinohen, janë në rrezik

Silva Bino mban postin e shefes së Departamentit të Epidemiologjisë në ISHP. Ajo është pyetur nëse duhet të vaksinohen personat që e kanë kaluar koronavirusin.

Bino ka thënë se këta persona nuk kanë imunitet. Sipas saj, ata duhet të vaksinohen pasi antitrupat që krijohen pas kalimit të virusit nuk zgjasin shumë.

Bino ka marrë rastet kur ka pasur persona që 3 muaj pasi kanë qenë me Covid-19, janë riinfektuar për herë të dytë.

“Shumë persona që kanë kaluar Covid nuk kanë nivel të konsiderueshëm antikorpesh, të trupave mbrojtës. Nga ana tjetër, ne nuk e dimë se sa mbrojtës janë këto kundërtrupa që ne i masim gjatë testimeve serologjike”, u shpreh Bino në “Opinion”.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

Moti për ditën e enjte, 21 janar

Gjatë ditës së enjte, në vend do të mbizotërojë koha e vranët dhe me shira. Temperatura më e lartë...

Kishte frikë të shkonte në shtëpi nga koronavirusi, 36 vjeçari jeton për tre muaj në aeroport

Një 36 vjeçar është arrestuar nga autoritetet në Chicago pasi kishte 3 muaj që jetonte në aeroportin e qytetit. Aditya Singh kishte...

Piu kokainën që i ra babait të tij nga xhepi, foshnja 13 muajshe dërgohet me urgjencë në spital

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Romë. Një foshnje vetëm 13 muajsh është dërguar me urgjencë në një spital pasi ka...

Si rrallë herë, Kryemadhi rrëfen detajet nga njohja me Ilirin: “Shkruanim letra dashurie”

Monika Kryemadhi ka qenë së fundmi në një takim me të rinjtë e qytetit të Fierit. Gjatë bashkëbisedimit, ajo ka bërë një...