Shahisti 16-vjeçar mposht kampionin e botës me pak lëvizje, merr shpërblimin e majmë

Rameshbabu Praggnanandhaa quhet shahisti 16-vjeçar nga India, i cili mposhti shahistin numër një në botë, Magnus Carlsen në një turne.

Ai që në moshën 10-vjeçare ka marrë titullin “mjeshtër”, duke thyer rekord në këtë sferë, ndërsa u përball me norvegjezin Carlsen, numër 1 në renditjen botërore, në një turne online Kampionati Meltwater me shpërblim prej 1.5 milionë dollarë.

Anish Giri (R) competes against Praggnanandhaa (L) during the 2022 Tata Steel Chess Tournament.

- Advertisement -

Meet R Praggnanandhaa - India's Youngest Chess Grandmaster

Sportisti indian i cili në vitin 2018 u bë “mjeshtër i madh”, kundërshtarin 31-vjeçar me 5 kampionate botërore të fituara, e mundi me 39 lëvizje duke arritur një sukses të rëndësishëm.

Gjithashtu Praggnanandhaa ka thyer dhe rekordin, duke u bërë dhe sportisti më i ri që ka fituar Carlsen-in që nga viti 2013 kur u bë kampion botëror.

- Advertisement -

Të fundit

Të fundit