Rrëfehet presidenti kinez, deklaron se ku e sheh zgjidhjen për të zhdukur koronavirusin

Presidenti kinez Xi Jinping i është drejtuar ndërkombëtarëve lidhur me pandeminë. Ai ka kërkuar një bashkëpunim më të ngushtë për të vënë në dispozicion vaksinën anti-Covid.

Xi Jinping ka zhvilluar një lidhje live me Forumin e Bashkëpunimit Ekonomik Azi-Paqësor. Ai ka deklaruar se për të mposhtur virusin dhe për të rimëkëmbur globin, komuniteti ndërkombëtar duhet të bashkohet.

Sipas tij, shtetet e botës duhet t’i përgjigjen bashkarisht krizës. Ndërkaq, presidenti kinez ka deklaruar se bashkëpunimi nënkupton një koordinim të zhvillimit dhe shpërndarjes së vaksinës.

Kompanitë kineze Sinovac dhe Sinopharm janë në fazën e vonë të testimit të vaksinave, si një duzinë të tjera në botë që janë afër këtij niveli të zhvillimit.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

PD denoncon ministren: Harxhon 10 mijë euro çdo javë me helikopter (Video)

Përmes denoncimit të ish-deputetit Xhemal Gjkunkshi, Partia Demokratike ka akuzuar ministren e Mbrojtjes, Olta Xhaçka se është duke përdorur helikopterët e ushtrisë për të...

Rekord viktimash nga Covid në Shqipëri: 17 humbje jete në 24 orë dhe 795 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë deklaroi sot se janë konfirmuar 795 raste të reja me koronavirus.Gjithashtu, në spitalet dedikuar Covid-19 në Tiranë kanë ndërruar jetë 17...

Tragjike/ Ndahet nga jeta 34-vjeçarja shqiptare, pak ditë më parë ishte bërë nënë për herë të tretë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali, ku ka humbur jetën një grua shqiptare.Mediat italiane bëjnë me dije se ka ndërruar jetë Hazbije...

“Ishte i pavetëdijshëm dhe i ftohtë”, ndërron jetë i ati sapo del nga Infektivi, djali denoncon mjekët

Një denoncim i fortë ka mbërritur nga familjarët e një të moshuari me inicialet Ll.G në kryeqytet, të cilët kanë pretendime se stafi mjekësor...