Wednesday, September 23, 2020

Pesë këshilla të rëndësishme për të ulur rrezikun e prekjes nga koronavirusi

Në një kohë që numri i të vdekurve në Kinë nga koronavirusi rritet dhe deri tani janë konfirmuar 106 viktima e mbi 4500 të infektuar, mjekësia ende nuk ka arritur të krijojë një vaksinë.

Infeksioni vdekjeprurës ka regjistruar disa viktima edhe në vende të tjera jashtë Kinës si SHBA, Francë, Kanada, Tajlandë e së fundmi në Gjermani.

Mirëpo, në kushtet kur ende nuk është krijuar një kurë kundër këtij infeksioni të rëndë, Organizata Botërore e Shëndetësisë tregon disa mënyra të thjeshta dhe shumë të rëndësishme që ulin mundësinë e prekjes nga koronavirusi.

Këto janë sipas OBSH pesë mënyra praktike për të ulur rrezikun nga infeksioni i Koronavirusit:

-Lani duart me ujë dhe sapun, ose përdorni solucione të duarve me alkool;

-Mbuloni hundën dhe gojën me shami ose parakrah kur teshtini apo kolliteni;

-Shmangni kontaktet e afërta me çdo person që ka simptoma të rrufës /gripit;

-Produktet e mishit dhe veza të konsumohen të gatuara / ziera mirë;

-Shmangni kontaktet e pambrojtura me kafshët e egra apo kafshët e fermave.

TE FUNDIT

- Advertisment -

Most Popular

Moti për ditën e mërkurë, 23 shtator

Gjatë ditës së mërkurë, në vend do të mbizotërojë koha e vranët dhe me shira.Temperatura më e lartë...

Horoskopi për ditën e mërkurë, 23 shtator, 2020

DashiHëna do të ketë ndikim të favorshëm, por ju duhet të jeni të vendosur që të gjeni të gjitha zgjidhjet për problemet tuaja. Megjithatë...

Grida Duma: Rama do të dalë nga politika në mënyrën më të shëmtuar të mundshme

Fondet për rindërtimin e tërmetit dhe fakti që kryeministri Edi Rama do të drejtojë fushatën zgjedhore në Durrës, a e penalizon Partinë Demokratike?Kjo ishte...

Mashtrimi me maskat e Covid/ Skandali në Itali përfshin edhe Shqipërinë

Hetimi ndërkombetar i skandalit të maskave në Itali ndaj një kompanie të huaj që dyshohet se përvetësoi mbi pesë milionë euro përfshin edhe prokurorinë...