Friday, October 30, 2020

Pas rritjes drastike të rasteve të reja, OBSH bën paralajmërimin e fortë për Evropën

Këto javët e fundit janë rritur drastikisht rastet e reja me koronavirus në Evropë. Për këtë shkak, drejtori rajonal i OBSH, Hans Kluge, ka paralajmëruar si mund të vejë situata.

Ai ka thënë se rastet javore tani janë më të larta se kur pandemia arriti kulmin në mars. Sipas tij, vetëm javën e kaluar u infektuan 300.000 pacientë.

Kluge është shprehur se gjysma e vendeve në Evropë kanë përjetuar një rritje të rasteve të reja më shumë se 10%. Shumica e rasteve të reja janë persona të moshave nga 25-49 vjeç.

 “Në pranverë dhe në fillim të verës ne qemë në gjendje të shihnim ndikimin e masave të rrepta të bllokimeve. Në qershor rastet u ulën. Numrat në rritje të shtatorit, megjithatë, duhet të shërbejnë si një paralajmërim për të gjithë ne”, është shprehur ai.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

Situata kritike, hapet spitali “Covid 3” në Tiranë, 150 shtretër dhe një Reanimacion

E premtja ka shënuar numër rekord me 301 të shtruar në dy spitalet Covid e për pasojë të gjitha kapacitet janë ezauruar. Kjo ka...

Godet sërish Aleksandër Gjoka pas ofendimeve të Ramës/ Si ndihet këngëtari pas publikimit të videos që bëri xhiron e rrjetit

Video e këngëtarit Aleksandër Gjoka, i cili përdori fjalë fyese ndaj kryeministrit Edi Rama, lidhur me masat e marra nga qeveria për pezullimin e...

Tërmeti në Turqi/ Humbin jetën tragjikisht dy të rinjtë, i ze muri poshtë

Tërmeti i fuqishëm në Detin Egje, me magnitudë 6,6 i shkallës rihter, të paktën sipas Agjencisë turke të Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave, goditi...

“Ja vatrat kryesore të përhapjes” Pëllumb Pipero, bën deklaratën e rëndësishme për virusin

Pas masave të reja të vendosura nga Komiteti Teknik i Ekspertëv si pasojë e rritjes së rasteve me COVID19, ka folur dhe mjeku i...