Pas kaq kohe, Skënder Brataj zbulon kur do hiqen përfundimisht masat kufizuese ndaj Covid

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, ka bërë një deklaratë të fortë. Sipas tij, masat kufizueese në Shqipëri do hiqen vetëm kur të jetë arritur imuniteti i tufës mbi 70%.

Në një intervistë për “Report Tv”, Brataj ka thënë se duhet patur ende kujdes. Sipas tij, moshat e reja mbajnë rekord për transmetimin e koronavirusit.

Ai ka thënë se efektin e festave të fundvitit do ta shohim në fund të janarit. Gjithashtu, Brataj ka theksuar se universitetet nuk duhet të hapen dhe maska duhet të mbahet patjetër.

“Përfundimisht do të hiqet vetëm kur do bëhet imunizimi i tufës, pra 60-70%. Fundi i pandemisë nuk është i lidhur me vendin tonë, por me të gjithë botën. Vaksina vërtet është fillimi i fundit të pandemisë por sa ka filluar. Do të duhet të durojmë edhe disa muaj të tjerë”, tha Brataj.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

Moti për ditën e mërkurë, 20 janar

Gjatë ditës së mërkurë, në vend do të mbizotërojë koha e vranët dhe me shira. Temperatura më e lartë...

“Abortova fëmijën kur isha duke prezantuar emisionin”, moderatorja rrëfen momentin prekës

Myleene Klass është një moderatore e njohur në Britani. Së fundmi, ajo ka rrëfyer një moment të vështirë në jetën e saj.

Gruaja me aftësi ndryshe bëhet nënë për herë të dytë, ministrja: “Lot gëzimi në maternitet”

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka qenë sot në maternitetin “Koço Gliozheni”. Ajo ka bërë të ditur se Anisa, një grua me...

Aksident fatal në Milot-Thumanë, përplasja me mjetin lë të vdekur 70 vjeçarin

Një aksident fatal është regjistruar mbrëmjen e sotme në Milot-Thumanë. Një 70 vjeçar ka gjetur vdekjen. Shtetasi me inicialet...