OBSH jep zgjidhjen, ja si mund të ulet numri i infektimeve dhe të shmanget karantina

Në të gjithë botën janë shtuar me shifra drastike rastet e reja me koronavirus javët e fundit. OBSH së fundmi ka dhënë një zgjidhje se si mund të ndërpritet zinxhiri i infektimeve për mos t’iu rikthyer karantinës.

Mike Ryan është kreu i Shërbimit për Situata Emergjente Shëndetësore në OBSH. Ai ka deklaruar se mënyra më efektive për të shmangur infektimin masiv është izolimi i kontakteve të të infektuarve.

Sipas tij, të gjithë individët që kanë pasur kontakt me të prekurit duhet të futen në karantinë. Ai ka shtuar se një gjë e tillë nuk është bërë dhe ndaj janë rritur rastet e reja me Covid-19.

 “E di që njerëzit janë lodhur, por nuk duhet ulur vigjilenca sepse ky virus ka treguar se mund sërish të shfaqet me shpejtësi të madhe, duke kërcënuar sistemin shëndetësorë”, shtoi Ryan. 

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

“Për 5 ditë do shërohesh” Alfred Cako i jep ‘recetën’ Manushit që u prek nga Covidi: Mos e ça kokën fare

Prezantuesi i njohur Edi Manushi ka dalë pozitiv me koronavirus.Menjëherë pas këtij lajmi ka reaguar dhe kospiracionisti Alfred Cako, që është një nga bashkëpunëtorët...

Vrasja Azem Hajdarit/ “Kam listën me autorët e vrasjeve në Tropojë, Berisha të mos …

Në një intervistë të gjatë Sali Lushaj ka folur lidhur me vrasjen e Azem Hajdarit.Për gazetën Panorama Sali Lushaj shprehet se Sali Berisha nuk...

Horoskopi për ditën e mërkurë, 25 nëntor, 2020

DashiHëna është e favorshme: përfitoni prej saj, qiell i bukur për dashuri. Në punë, ky është një vit që përfshin vendime të rëndësishme dhe...

“Me urdhrin e saj janë vjedh votat”, Nard Ndoka kundërshton hapur Topallin, zbulon të fshehtat kur ishin në PD

Ish-deputeti Nard Ndoka ka folur në lidhje me partinë e re “Lëvizja pë Ndryshim” e Jozefina Topallit.Ndoka është shprehur se Topalli ka urdhëruar vjedhjen...