OBSH bën deklaratën, ky është i vetmi medikament efektiv kundër koronavirusit

Tedros Adhanom Gjebreyesus,  kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, ka bërë një deklaratë të fortë. Ai ka deklaruar kush është i vetmi medikament efikas që ekziston ndaj Covid-19.

 “Tani për tani, deksametazoni korkikosteroid është i vetmi terapeutik që tregohet të jetë efektiv kundër Covid-19, tek pacientët në gjendje të rëndë”, tha ai.

Ky ilaç përdoret për trajtimin e shumë gjendjeve shëndetësore. Ai përdoret për reumatizmat, alergji të rënda, astma, sëmundje kronike të mushkërive, etj.

Agjencia amerikane Instituti Kombëtar i Shëndetit po studion të gjitha medikamentet që janë aprovuar dhe që kanë rezultuar efektive ndaj Covid-19.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

Zbardhen prapaskenat e sherrit, ja arsyeja pse aktori Rezart Veleshnja u largua nga emisioni “Shiko Kush Luan”

Sezoni i ri i “Shiko Kush Luan” nisi me dy kapitenët Florjan Binaj dhe Rezart Veleshnja, mirëpo ky i fundit u shfaq vetëm në...

Aksident rrugor në Tiranë, motori përplas 75-vjeçaren

Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pasditen e sotme në Tiranë. Një motor, ka përplasur një këmbësore në rrugën ‘Tre...

Kur do të ndryshohet ora dhe a është kjo hera e fundit? Ja çfarë ka vendosur Bashkimi Evropian

Edhe në këtë vit ndryshimi i orës do të jetë si në vitet më parë, pavarësisht se BE e ka marrë tashmë vendimin për...

Momente nga protesta sotme/ 18 të proceduar, mes tyre ish deputetja dhe kreu i lëvizjes “Vetëvendosje”

Policia ka proceduar penalisht 18 shtetas, 3 prej tyre organizatorë të tubimit të sotëm para ministrisë së Jashtme greke.Ata do procedohen për veprat penale...