“Merrni masa të menjëhershme”, kreu i OBSH jep alarmin, ç’pritet të ndodhi me koronavirusin

Tedros Adhanom Ghebreyesus, kreu i OBSH, ka dhënë alarmin. Ai ka thënë se hemisfera veriore ndodhet në një moment kritik nga pandemia.

Sipas tij, muajt e ardhshëm do të jenë shumë të vështirë. Kreu i OBSH ka treguar se deri më tani, janë rritur përtej kapaciteteve apo janë në kufinj, vendet në spitale dhe në njësitë e kujdesit intensiv.

Ai u ka bërë apel liderëve të vendeve të marrin masat për të parandaluar vdekjet e panevojshme. Sipas tij, përmirësimi i testimit, gjurmimi i kontakteve dhe izolimi i tyre sjellin uljen e rrezes së infektimit.

 “Ne i nxisim udhëheqësit të ndërmarrin veprime të menjëhershme, për të parandaluar vdekjet e mëtejshme të panevojshme, shërbimet thelbësore shëndetësore dhe mbylljen e shkollave përsëri. Siç e thashë në shkurt, po e përsëris edhe sot: Kjo nuk është një lojë”, shtoi kreu i OBSH.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

“Për 5 ditë do shërohesh” Alfred Cako i jep ‘recetën’ Manushit që u prek nga Covidi: Mos e ça kokën fare

Prezantuesi i njohur Edi Manushi ka dalë pozitiv me koronavirus.Menjëherë pas këtij lajmi ka reaguar dhe kospiracionisti Alfred Cako, që është një nga bashkëpunëtorët...

Vrasja Azem Hajdarit/ “Kam listën me autorët e vrasjeve në Tropojë, Berisha të mos …

Në një intervistë të gjatë Sali Lushaj ka folur lidhur me vrasjen e Azem Hajdarit.Për gazetën Panorama Sali Lushaj shprehet se Sali Berisha nuk...

Horoskopi për ditën e mërkurë, 25 nëntor, 2020

DashiHëna është e favorshme: përfitoni prej saj, qiell i bukur për dashuri. Në punë, ky është një vit që përfshin vendime të rëndësishme dhe...

“Me urdhrin e saj janë vjedh votat”, Nard Ndoka kundërshton hapur Topallin, zbulon të fshehtat kur ishin në PD

Ish-deputeti Nard Ndoka ka folur në lidhje me partinë e re “Lëvizja pë Ndryshim” e Jozefina Topallit.Ndoka është shprehur se Topalli ka urdhëruar vjedhjen...