Mbaron izolimi në Britani/ Kryeministri prezanton masat e reja kufizuese, çfarë do vazhdojë të jetë e mbyllur

Kryeministri britanik Boris Johnson ka njoftuar se izolimi në Britaninë e Madhe do të mbarojë më 2 dhjetor. Mirëpo, Johnson ka prezantuar së fundmi planin dimëror.

Në këtë plan janë vendosur të gjtiha masat që do të zbatohen në Angli nga dhjetori deri në pranverën e 2021.

 “Për herë të parë që kur ky virus i mjerë u përhap, ne mund të shohim një rrugëdalje nga pandemia”, është shprehur kryeministri britanik.

Pubet do të vijojnë të jenë të mbyllura, ndonëse do të lejohen mbi 4 mijë spektatorë në ambiente të hapura. Gjithashtu, do të zhvillohen testime masive.

Këto rregulla priten të jenë në fuqi deri në 31 mars. Njerëzve do t’u duhet të minimizojnë udhëtimet dhe të punojnë nga shtëpia deri në muajin prill.

 “Në një periudhë vështirësish të mëdha, koha e shpenzuar me të dashurit është edhe më e vyer se çdo gjë për të gjithë njerëzit. Por nuk duhet të harrojmë kujdesin dhe masat duke lejuar virusin të përhapet më tej. Ky virus nuk do të na garantojë një armëpushim për Krishtlindje. Ai nuk e di fare që është Krishtlindje”, tha mes të tjerash Johnson.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

E trishtë, humb jetën ish komandanti i UÇK-së

Një lajm i trishtë është raportuar sot në media. Shefqet Paçarizi, komandanti i Batalionit të Dytë të Brigadës 122 të UÇK-së, ka...

“U bëre mendjemadh sa bëre lekë”, Getinjo i kthen përgjigjen e papritur ndjekësit

Një nga reperët më të njohur shqiptar është Getinjo. Ai dhe vëllai i tij, Mozzik, kanë arritur shumë suksese me këngët e...

Ulen rastet e reja në 24 orët e fundit, humbin jetën nga koronavirusi 5 qytetarë

Në 24 orët e fundit, 5 qytetarë kanë ndërruar jetë nga koronavirusi. 2 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Mirdita, 1 qytetar...

Shpërthen në flakë makina tek “Casa Italia”, kalimtarët largohen të frikësuar

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak më parë në kryeqytet. Një makinë tip “Ford Focus” ka shpërthyer në flakë.