Masakër/ Vriten mbi 80 persona, mes të cilëve edhe fëmijë 2 vjeç

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Etiopinë Perëndimore. Më shumë se 80 persona kanë mbetur të vdekur, mes të cilëve edhe fëmijë 2 vjeç.

Aaron Masho është këshilltari i lartë për Komisionin Europian të të Drejtave të Njeriut në Etiopi. Ai ka deklaruar për mediat se masakra ndodhi të martën mes orës 5 dhe 7 të mëngjesit.

 “Ne morën informacion se mbi 80 njerëz vdiqën, moshat e të cilëve variojnë nga 2 deri në 45 vjeç”, ka deklaruar ai.

Sipas mediave, sulmi i përgjakshëm ndodhi në zonën Daletti, në zonën Metekel të rajonit Benishangul-Gumuz. Kjo zonë është përfshirë nga sulme të rënda muajt e fundit.

Me qindra njerëz kanë vdekur gjatë këtyre muajve në këtë zonë. Më 23 dhjetor ndodhi një tjetër sulm i përgjakshëm, ku mbetën të vrarë 207 persona.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

Mafia Rama-Veliaj/ Reagon ashpër Këshilltari gjerman: “Rasti i Kryebashkiakut, jo i izoluar”

Martin Henze, një prej këshilltarëve të CDU-së gjermane, ka reaguar lidhur me përgjimet e anti-mafies italiane të publikuara së fundmi, ku hidhet dritë mbi...

Arian Çani e pyet ‘live’ këngëtarin shqiptar nëse është gay, ja përgjigja e tij

Këngëtari Mirudi u etiketua si “Konçita shqiptare” për faktin se tërhoqi vëmendjen me veshjen e tij në Festivalin e Këngës. Në një lidhje direkte...

Dogji për së gjalli 12-vjeçaren shqiptare/ Zbulohet pas 9 vitesh identiteti i pedofilit që tentoi të përdhunonte të miturën në Greqi

Greqi – Një ngjarje e rëndë ka ndodhur para disa vitesh ndaj një vajze të vogël me origjinë shqiptare, e cila u dogj e...

E bujshme/ Italia hedh në gjyq kompanitë prodhuese të vaksinës anti-COVID, zbardhet arsyeja

Kryeministri italian Giuseppe Conte paralajmëroi se Italia do të kërkojë llogari ndaj kompanive Pfizer dhe AstraZeneca për vonesat në dërgimin e vaksinave. Përmes një postimi...