Konflikti Turqi-Greqi/ Rama bëhet ndërmjetësi, gazeta e njohur botërore zbardh prapaskenat

Turqia ka ofruar të rinisë bisedimet me Greqinë mbi pretendimet konfliktuale në Detin Mesdhe dhe çështje të tjera rajonale.

Lajmin e konfirmoi ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu.

Ankaraja dhe Athina janë në kundërshtim me shtrirjen në Mesdhe, të drejtat e energjisë në det të hapur, hapësirën ajrore dhe statusin e disa ishujve. Ata kanë mbajtur 60 raunde bisedimesh midis 2002-2016.

Greqia refuzoi bisedimet e planifikuara për vitin e kaluar, pasi Turqia vendosi një anije eksplorimi sizmike në ujërat e diskutueshme, por Oruc Reis që atëherë është zhvendosur në brigjet turke.

“Kështu që Greqia nuk ka asnjë justifikim tani,” tha Çavusoglu, duke shtuar se bisedimet do të mbulonin të gjitha çështjet midis dy fqinjëve që janë të dy anëtarë të aleancës transatlantike të NATO-s.

Greqia e gatshme të flasë me Turqinë për EEZ, çështjet e rafteve kontinentale.

“Si Turqi, ne duam të bëjmë një ftesë zyrtare. Që nga sot, ne e nxisim Greqinë të fillojë bisedime eksploruese, me takimin e parë që do të mbahet brenda muajit janar”, tha Cavusoglu.

Nën presionin e disa anëtarëve të Bashkimit Evropian (BE) duke përfshirë Gjermaninë, Greqia kishte treguar se mund të rinisë bisedimet në 11 janar, shtoi ministri turk.

Ministria e Jashtme e Greqisë tha se nuk kishte marrë një ftesë zyrtare, por ishte e gatshme të rifillonte bisedimet.

Cavusoglu tha se Kryeministri shqiptar Edi Rama, i cili ishte në Ankara javën e kaluar, ishte përpjekur ta sillte atë së bashku me homologun grek Niko Dendias në Tiranë, por që Dendias kishte refuzuar në atë kohë për Oruc Reis. Ai tha se ishte gati të takohej me Dendias në Tiranë pas rinisjes së bisedimeve eksploruese, shkruan Reuters.

“Kjo është një ftesë. Shpresoj që Greqia të mos e refuzojë këtë mundësi”,- tha ai.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

Mjeku vdiq disa ditë pas vaksinimit, gruaja e tij bën deklaratën shokuese

Mjeku Gregory Michael nga Florida në SHBA ndërroi jetë 16 ditë pasi u injektua me vaksinën e Pfizer më 18 dhjetor. Mjeku...

E trishtë, humb jetën ish komandanti i UÇK-së

Një lajm i trishtë është raportuar sot në media. Shefqet Paçarizi, komandanti i Batalionit të Dytë të Brigadës 122 të UÇK-së, ka...

“U bëre mendjemadh sa bëre lekë”, Getinjo i kthen përgjigjen e papritur ndjekësit

Një nga reperët më të njohur shqiptar është Getinjo. Ai dhe vëllai i tij, Mozzik, kanë arritur shumë suksese me këngët e...

Ulen rastet e reja në 24 orët e fundit, humbin jetën nga koronavirusi 5 qytetarë

Në 24 orët e fundit, 5 qytetarë kanë ndërruar jetë nga koronavirusi. 2 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Mirdita, 1 qytetar...