“Kemi kapacitete të mbajmë deri në 7 milionë vaksina”, deklarata e Manastirliut

Kryeministri Edi Rama ka qenë ditën e sotme në depon farmaceutike të QSUT-së. Aty janë duke u mbajtur vaksinat anti-Covid që kanë mbërritur në Shqipëri.

Në këtë vizitë Rama ka qenë i shoqëruar nga ministrja Ogerta Manastirliu. Ajo u shpreh se ekzistojnë kapacitetet për të mbajtur deri në 7 milionë doza vaksine.

Manastirliu ka bërë të ditur se vaksinat e Pfizer ruhen në temperatura -80 gradë celcius. Gjithashtu, pritet të vijë edhe vaksina e Moderna, sipas Manastirliut.

“QSUT dhe ISHP- Në depon moderne farmaceutike që kemi ndërtuar për spitalin, sipas standardeve të Bashkimit Europian, ku është ngritur edhe zinxhiri ftohës i vaksinave, si dhe në Institutin e Shëndetit Publik, ku ruhet aktualisht vaksina Pfizer* me magazinën që gjetëm si depo kooperativash në QSUT-në e rrënuar të 7 viteve më parë, sot do ta kishim të pamundur të siguronim ruajtjen e vaksinave”, shkroi Rama në Facebook.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

Kishte frikë të shkonte në shtëpi nga koronavirusi, 36 vjeçari jeton për tre muaj në aeroport

Një 36 vjeçar është arrestuar nga autoritetet në Chicago pasi kishte 3 muaj që jetonte në aeroportin e qytetit. Aditya Singh kishte...

Piu kokainën që i ra babait të tij nga xhepi, foshnja 13 muajshe dërgohet me urgjencë në spital

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Romë. Një foshnje vetëm 13 muajsh është dërguar me urgjencë në një spital pasi ka...

Si rrallë herë, Kryemadhi rrëfen detajet nga njohja me Ilirin: “Shkruanim letra dashurie”

Monika Kryemadhi ka qenë së fundmi në një takim me të rinjtë e qytetit të Fierit. Gjatë bashkëbisedimit, ajo ka bërë një...

Mikrofon floriri dhe pëllumb prej ari/ Lady Gaga dhe Jlo tërheqin vëmendjen në inagurimin e Biden

Dy këngëtaret e famshme, Lady Gaga dhe Jennifer Lopez, kanë performuar gjatë ceremonisë së inagurimit të presidentit të 46-të të SHBA-ve, Joe...