“I kemi fituar me djersën e ballit”, naftëtarët e Ballshit letër Ramës dhe ministrave, thirrja e tyre

Naftëtarët e Ballshit kanë deklaruar se greva e tyre e urisë nuk do ndalet derisa të marrin atë që meritojnë. Sot, ata i kanë dërguar një letër të hapur kryeministrit Rama, ministres së Infrastrukturës, Belinda Ballukut, ministres së Financës, Anila Denajt dhe ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliut.

Në këtë letër, naftëtarët listojnë kërkesat e tyre, të marrin pagat e prapambetura nga kompania ku punonin. Ata kërkojnë që situata e tyre të zgjidhet në mënyrë urgjente.

“E gjithë ngjarja në Ballsh tregon për shkelje të vazhdueshme të të drejtave të punëtorëve, në mënyrë të veçantë, shkeljen e së drejtës për të pagë e shpërblim për punën e kryer,  shkeljen e parimit të sigurisë juridike, duke mos u njohur punonjësve të drejtat e fituara, duke mos u garantuar një punë dhe duke mos i lejuar të rifillojnë punë në Rafineri, punonjësit grevistë”, shkruajnë naftëtarët në letrën e tyre.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

“Më tha se nuk i shërbenin”, vëllai i 60 vjeçarit që u vetëvra tek Senatoriumi rrëfen detajet shokuese

Për mediat ka folur Anton Skabonda, vëllai i 60 vjeçarit që u vetëflijua sot tek “Shefqet Ndroqi”. Vëllai i të ndjerit i...

Krejt papritur, Einxhel Shkira largohet nga moderimi i emisionit “Binjakët”

Këtë sezon televiziv ka nisur emisioni “Binjakët” të vëllezërve Donald  dhe Romeo Veshaj. Bashkë me ta moderonte edhe Einxhel Shkira.

Iu gjet kokainë brenda në makinë, arrestohet nga policia këngëtari i famshëm

Këngëtari shumë i njohur grek, Notis Sfakianakis, është arrestuar nga policia. Ai u ndalua rreth orës 20:00 të mbrëmjes së djeshme.

Ramës i ndodh e papritura/ Kryefamiljari i kërkon të heqi këpucët, kryeministri akuzon Ahmetajn se i ka vjedhur çorapet

Kryeministri Edi Rama ka qenë ditën e sotme në Shijak ku ka inaguruar shtëpinë e re të qytetarit Avni Doda. Rama ka...