Humb jetën papritur miliarderi, ishte njeriu i 28-të më i pasur në gjithë botën

Miliarderi amerikan Sheldon Adelson ka ndërruar jetë në moshën 87 vjeçare. Ai ishte manjat i kazinove dhe hoteleve në Las Vegas.

A

Sipas mediave në SHBA, Adelson ka ndërruar jetë pas një sëmundjeje të gjatë dhe të rëndë. “Forbes” ka bërë të ditur se pasuria e tij llogaritej në 35 miliardë dollarë.

Kështu, ai ishte njeriu i 28-të më i pasur në botë. Adelson e harxhoi një pjesë të madhe të parave të tij për të përkrahur politikanët republikanë, si në SHBA dhe në Izrael.

Ai konsiderohet si një nga figurat më ikonike që ngjalli konkurrencën në Las Vegas. Adelson ndërtoi kompleksin “Venetian”, një model që e përsëriti edhe në Macau dhe Singapore.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

Nuk pritej, i dashuri turk i Genta Ismajlit bën tatuazh shqiponjën e flamurit shqiptar

Këngëtarja e njohur shqiptare, Genta Ismajli, prej disa kohësh është në një lidhje me biznesmenin turk Hysen Usta. Dyshja...

Mjeku vdiq disa ditë pas vaksinimit, gruaja e tij bën deklaratën shokuese

Mjeku Gregory Michael nga Florida në SHBA ndërroi jetë 16 ditë pasi u injektua me vaksinën e Pfizer më 18 dhjetor. Mjeku...

E trishtë, humb jetën ish komandanti i UÇK-së

Një lajm i trishtë është raportuar sot në media. Shefqet Paçarizi, komandanti i Batalionit të Dytë të Brigadës 122 të UÇK-së, ka...

“U bëre mendjemadh sa bëre lekë”, Getinjo i kthen përgjigjen e papritur ndjekësit

Një nga reperët më të njohur shqiptar është Getinjo. Ai dhe vëllai i tij, Mozzik, kanë arritur shumë suksese me këngët e...