Franca fillon “rimbylljen” për shkak të koronavirusit, presidenti Macron shpall “izolimin e natës”

Presidenti francez, Emmanuel Macron njoftoi sot në mbrëmje një shtetrrethim midis fashës orare 21:00-06:00 në Paris, Marsejë dhe shtatë qytete të tjera, që janë në gatishmëri maksimale për shkak të numrit të rasteve të COVID-19.

“Ne nuk e kemi humbur kontrollin mbi virusin, por kjo është një situatë shqetësuese dhe sistemit shëndetësor i ka mbetur pak kapacitet, sepse rastet e infektimit po ndodhin në të gjithë vendin dhe personeli është i lodhur pas valës së parë të epidemisë në pranverë”, këmbënguli ai.

Macron theksoi se me këtë lëvizje qeveria synon të ulë numrin e infektimeve ditore nga mesatarja aktuale prej 20 000 në 3 000-4 000, sepse në këtë mënyrë ajo mund ta menaxhojë.

Shtetrrethimi hyn në fuqi të shtunën.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

“Për 5 ditë do shërohesh” Alfred Cako i jep ‘recetën’ Manushit që u prek nga Covidi: Mos e ça kokën fare

Prezantuesi i njohur Edi Manushi ka dalë pozitiv me koronavirus.Menjëherë pas këtij lajmi ka reaguar dhe kospiracionisti Alfred Cako, që është një nga bashkëpunëtorët...

Vrasja Azem Hajdarit/ “Kam listën me autorët e vrasjeve në Tropojë, Berisha të mos …

Në një intervistë të gjatë Sali Lushaj ka folur lidhur me vrasjen e Azem Hajdarit.Për gazetën Panorama Sali Lushaj shprehet se Sali Berisha nuk...

Horoskopi për ditën e mërkurë, 25 nëntor, 2020

DashiHëna është e favorshme: përfitoni prej saj, qiell i bukur për dashuri. Në punë, ky është një vit që përfshin vendime të rëndësishme dhe...

“Me urdhrin e saj janë vjedh votat”, Nard Ndoka kundërshton hapur Topallin, zbulon të fshehtat kur ishin në PD

Ish-deputeti Nard Ndoka ka folur në lidhje me partinë e re “Lëvizja pë Ndryshim” e Jozefina Topallit.Ndoka është shprehur se Topalli ka urdhëruar vjedhjen...