Friday, September 18, 2020

Emiratet e Bashkuara nisin përdorimin e vaksinës anti-Covid, por vetëm për këtë pjesë të popullatës

Në Emiratet e Bashkuara Arabe ka nisur përdorimi i vaksinës Anti-Covid-19. Por vetëm punonjësit shëndetësorë po injektohen me këtë vaksinë.

Abdulrahman Al-Wasis, ministri i Shëndetësisë, ka zbuluar se kjo vaksinë do të jetë në dispozicion për stafin mjekësor. Kjo pasi ata janë më të rrezikuarit nga Covid-19.

Sipas ministrit, vendimi për të filluar vaksinimin erdhi pas rezultateve të kënaqshme të fazës së tretë të testimit. Aty u vërtetua se vaksina nuk krijonte efekte anësore, por krijonte antitrupa.

“Ky përdorim emergjent i vaksinës është plotësisht në përputhje me rregulloret dhe ligjet që lejojnë një rishikim më të shpejtë të procedurave të licencimit”, është shprehur ndër të tjera ai.

Deri më tani, janë testuar 31 mijë vullnetarë në provat klinike. Vaksina është krijuar nga kompania Sinopham CNG, me seli në Kinë.

TE FUNDIT

- Advertisment -

Most Popular

“Ramës i doli boja”, Vasili sulmon hapur: “Propozon mbyllje 100 për qind të listave”

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili, me anë të një shënimi në rrjetet sociale shkruan, se Edi Ramës i ka dalë përfundimiisht boja.Vasili shprehet se,...

“Deklaroni menjëherë pasurinë”, OFL iu çon formularin katër të dënuarve për terrorizëm

Pasditen e sotme Operacioni Forca e Ligjit i ka dërguar formularin për vetëdeklarimin e pasurisë, katër të dënuarve me akuzën e terrorizmit.Bëhet fjalë për...

“Nuk dua lemoshë”, Armando Duka letër të hapur kryeministrit Rama

I nderuar zoti Kryeministër!Shpresoj të kem vëmendjen Tuaj, në këtë moment historik për të krijuar një bazë ligjore, nxitëse për sportin në vendin tonë....

Horoskopi për ditën e shtunë, 19 shtator, 2020

DashiNë dashuri nuk do e keni të lehtë menaxhimin e situatës. Në punë do të jeni energjik dhe me shumë gjasë, do të keni...