Ekzekutohet udhëheqësi i lartë i al-Kaidës, pjesë e terroristëve më të kërkuar në botë

Forcat afgane kanë ekzekutuar udhëheqësin e lartë të al-Kaidës, Abu Muhsin al-Masri. Ai ishte pjesë e listës së Byrosë Federale të Hetimit të Terroristëve më të kërkuar.

Ka qenë drejtoria Kombëtare e Sigurisë së Afganistanit që ka lajmëruar vdekjen e tij. Në një njoftim në rrjetet sociale është bërë e ditur vrasja e terroristit.

Al-Mari ishte akuzuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës se kishte përkrahur me materiale një organizatë terroriste që vriste shtetasit amerikanë. Po ashtu, ai ka qenë udhëheqësi suprem i al-Kaidës në nënkontinentin indian.

Prej 19 vitesh tanimë, po vijon lufta mes talibanëve dhe qeverisë afgane. Ndërkohë, vijojnë bisedimet për paqe në Katar.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

Lajm i trishtë, aktori i rolit legjendar humb jetën

Një lajm i trishtë është raportuar nga mediat e huaja. David Prowse, aktori i njohur britanik, që ka luajtur rolin e Darth...

“Më tha se nuk i shërbenin”, vëllai i 60 vjeçarit që u vetëvra tek Senatoriumi rrëfen detajet shokuese

Për mediat ka folur Anton Skabonda, vëllai i 60 vjeçarit që u vetëflijua sot tek “Shefqet Ndroqi”. Vëllai i të ndjerit i...

Krejt papritur, Einxhel Shkira largohet nga moderimi i emisionit “Binjakët”

Këtë sezon televiziv ka nisur emisioni “Binjakët” të vëllezërve Donald  dhe Romeo Veshaj. Bashkë me ta moderonte edhe Einxhel Shkira.

Iu gjet kokainë brenda në makinë, arrestohet nga policia këngëtari i famshëm

Këngëtari shumë i njohur grek, Notis Sfakianakis, është arrestuar nga policia. Ai u ndalua rreth orës 20:00 të mbrëmjes së djeshme.