Edhe 60 persona të tjerë vaksinohen sot, shefja e vaksinimit zbulon ku ruhen dozat

Erida Nelaj është shefja e Programit Kombëtar të Vaksinimit. Ajo është shprehur se të gjithë personat që bënë dje vaksinën tek “Air Albania” nuk kanë shfaqur asnjë shqetësim.

Sipas saj, i vetmi problem që kanë shfaqur ka qenë pak dhimbje tek vendi i injektimit, që sipas saj është normale. Ndërkaq, Nelaj ka treguar se sot do të vaksinohen 60 persona të tjerë.

“Po ecim me ritme të ngadalta sepse është edhe një ushtrim për ne. Sërish do të kemi staf të spitaleve Covid, nga Covid1 dhe nga spitali i Senatoriumit. Do të kemi edhe ekipet e njësive vendore të Kujdesit Shëndetësor, ata që dalin në terren për të marrë tamponët”, është shprehur Nelaj.

Erida Nelaj

Gjithashtu, ajo zbuloi se vaksiat janë duke u ruajtur në temperatura -80 gradë celcius tek frigoriferët në ISHP. Forcat e policisë e çojnë vaksinën në termuse tek stadiumi.

“Ne kemi kapacitet për të ruajnë 30 mijë doza njëherë. Po punojmë për të zgjeruar kapacitet. Në përgjithësi i kemi kapacitetet”, përfundoi ajo.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

Moti për ditën e enjte, 21 janar

Gjatë ditës së enjte, në vend do të mbizotërojë koha e vranët dhe me shira. Temperatura më e lartë...

Kishte frikë të shkonte në shtëpi nga koronavirusi, 36 vjeçari jeton për tre muaj në aeroport

Një 36 vjeçar është arrestuar nga autoritetet në Chicago pasi kishte 3 muaj që jetonte në aeroportin e qytetit. Aditya Singh kishte...

Piu kokainën që i ra babait të tij nga xhepi, foshnja 13 muajshe dërgohet me urgjencë në spital

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Romë. Një foshnje vetëm 13 muajsh është dërguar me urgjencë në një spital pasi ka...

Si rrallë herë, Kryemadhi rrëfen detajet nga njohja me Ilirin: “Shkruanim letra dashurie”

Monika Kryemadhi ka qenë së fundmi në një takim me të rinjtë e qytetit të Fierit. Gjatë bashkëbisedimit, ajo ka bërë një...