Donald Trump apel autoriteteve iraniane: “Bota po ju shikon, mos i vrisni njerëzit tuaj!”

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, ka habitur me deklaratën e tij të fundit. Ai i ka bërë një apel autoriteteve iraniane.

Në këtë apel, ai ka reaguar pas protestave masive që janë bërë në Iran pas rritjes së tensioneve me SHBA. Trump është shprehur në gjuhën persiane se do ta mbështesi Iranin.

“Këshilltari i Sigurisë Kombëtare tha sot se sanksionet dhe protestat e kanë vënë Iranin “nën një presion të madh” dhe i detyron ata të negociojnë. Në fakt, nuk më intereson nëse po negociojnë. Është përgjegjësia e tyre, por jo të kenë armë bërthamore dhe “mos i vrisni protestuesit tuaj”, ka thënë Trump.

Përmes disa postimeve në Twitter, ai i është drejtuar udhëheqësve të Iranit dhe u ka bërë apel që mos t’i vrasin protestuesit.

“Për udhëheqësit e Iranit MOS I VRISNI PROTESTUESIT TUAJ. Mijëra tashmë janë vrarë ose burgosur nga ju, dhe Bota po shikon. Më e rëndësishmja, SHBA po shikon. Ndaloni së vrari popullin tuaj të madh iranian!”, ka thënë Trump.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

Moti për ditën e diel, 25 tetor

Gjatë ditës së diel, në vend do të mbizotërojë koha e vranët dhe me shira.Temperatura më e lartë...

Kim Jong Un ka ekzekutuar gruan e tij? Bashkëshortja e diktatorit prej 9 muajsh e zhdukur

Ri Soll-ju është bashkëshortja e diktatorit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un. Prej 9 muajsh ajo nuk është shfaqur më në...

E trishtë/ Foshnja e porsalindur infektohet me koronavirus, nëna e braktis në spital

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një spital në Palermo të Italisë. Një nënë e re ka braktisur foshnjen e saj...

Vidhet llogaria në Twitter e Trump, e pabesueshme sa të thjeshtë e kishte fjalëkalimin presidenti

Llogaria në Twitter e Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, është hakuar së fundmi.Ka qenë...