Disa mënyra për të eleminuar përfundimisht gërhitjen

Ju apo partneri juaj keni probleme me gërhitjen? Më poshtë ju sjellim zgjidhjen finale të këtij problemi.

 Mbyll gojën

Mos flini me gojë hapur. Organizmi ynë është projektuar për të marrë frymë me hundë. Rreth 45% e të rriturve gërhasin zakonisht, ndërsa 25% e tyre e bëjnë gjithmonë- dhe marrja frymë me gojë është një nga shkaqet kryesore. Ndërsa 10% e fëmijëve të vegjël gërhasin si shkak i mos zhvillimit të organeve trupore, por me të arritur moshën 7 vjeçare ky fenomen zhduket.

Pastroni/lironi hundën

Ka më pak mundësi që të merrni frymë me gojë nëse pastroni kanalet e hundës.

Pastrojeni me ujë më kripë ose ujë të distiluar. Po ashtu uji i detit bën mirë për të pastruar hundën. Nëse e pastroni hundën nuk do të gërhisni më.

Konsumimi i alkoolit dhe i cigareve ndikon në bllokimin e kanaleve të hundës, duke e vështirësuar frymëmarrjen tuaj.

Balanco peshën

Nëse jeni të shëndosh kjo ju vështirëson frymëmarrjen dhe si pasojë gërhisni. Nëse vendosni dhajm afër qafës jo do e bëj të vështirë frymëmarrjen tuaj.

Mos flini në kurriz

Nëse flini me kurriz ky mund të bëhet shkak për gërhitjen tuaj. Provoni të flini anash dhe do të shihni ndryshimin.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

Moti për ditën e martë, 24 nëntor

Gjatë ditës së martë, në vend do të mbizotërojë koha e kthjellët.Temperatura më e lartë do të jetë...

‘Sot numri më i lartë i viktimave nga Covid-19’, Manastirliu apel qytetarëve: Bëhuni të përgjegjshëm, tregon 3 ‘armët’ që duhet të përdorni kur dilni...

Sot u shënua numri rekord i viktimave nga covid-19 që nga fillimi i pandemisë, 17 jetë të humbura.Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu i ka...

Vrau me sqepar burrin e saj, zbardhet deklarata në polici e Drane Dedës: Më detyroi të bëja 10 fëmijë

Një 58-vjeçare qëlloi për vdekje bashkëshortin e saj, teksa ai po flinte gjumë.Ngjarja ndodhi në Kurbin të Lezhës, ku Drane Deda vrau me sqepar...

Horoskopi për ditën e martë, 24 nëntor, 2020

DashiNëse ka një vullnet nga të dy, historitë e dashurisë që kanë pasur një krizë tani mund të rikuperohen. Në punë, ekziston një dëshirë...