Friday, September 18, 2020

Disa aryse pse ushqimi para gjumit ju bënë mirë

Deri tani keni menduar se të mos hash darkë ju dobëson apo është një zgjidhje e mirë.

E keni pasur gabim. Kur fle me stomakun bosh nuk e bënë gjumin e qetë. Mëngjeset pasi nuk ke ngrënë në darkë janë të tmershme. Nuk dobësoheni dhe organizmi ju shkatërohet.

Më poshtë ju sjellim disa aryse pse duhet të hani darkë para se të flini:

Ndihmon gjumin

Të hash në dark nuktë bënë mirë. Kjo nuk do të thotë ta teprosh me ushqimin. Ato që duhet të hani janë banae me kos ose patate e ëmbël, vaj kokosi, sallatë jeshile.

Ndërsa fle, organizmi vazhdon akoma të punojë

Një arsye tjetër pse duhet të hash para se të flesh. Organizmi punon gjatë gjumit vijon  dhe nëse nuk ha, atëherë do të jetë e vështirë të ruash peshën ideale. Provoje vetëm dy javë të hash shëndetshëm para gjumit dhe do  ndjeheni më mirë.

Stomak i mbushur do të thotë sheqerna të qëndrueshme – gjumë i qetë, jetë e shëndetshme

Gjumi ndikon në imunitet, e rrit atë. Rrit nivelin e energjisë dhe metabolizmin. Sa më mirë të flesh gjumë natën më mirë do ndihesh në mëngjes.

Ndihmon të kesh më shumë sukses

Ushqimi  para gjumit të ndihmon ta mbyllësh ditën të plotësuar. Nuk keni aryse ta  privoni veten kur darka ndihmon të jesh më e shëndetshme. Konsumoni, kos me fruta, lëng frutash, akullore me fruta etj. Fillo ta kesh përparësi darkën dhe do ta ndiesh veten më të shëndetshme./flashnews.al

TE FUNDIT

- Advertisment -

Most Popular

“Deklaroni menjëherë pasurinë”, OFL iu çon formularin katër të dënuarve për terrorizëm

Pasditen e sotme Operacioni Forca e Ligjit i ka dërguar formularin për vetëdeklarimin e pasurisë, katër të dënuarve me akuzën e terrorizmit.Bëhet fjalë për...

“Nuk dua lemoshë”, Armando Duka letër të hapur kryeministrit Rama

I nderuar zoti Kryeministër!Shpresoj të kem vëmendjen Tuaj, në këtë moment historik për të krijuar një bazë ligjore, nxitëse për sportin në vendin tonë....

Horoskopi për ditën e shtunë, 19 shtator, 2020

DashiNë dashuri nuk do e keni të lehtë menaxhimin e situatës. Në punë do të jeni energjik dhe me shumë gjasë, do të keni...

I rrethuar plot me njerëz, Pipero shpallet “Qytetar Nderi” (Pamje nga ceremonia)

Qyteti i Skraparit, vendi ku u lind dhe u rrit Doktor Pëllumb Pipero, e nderoi sot mjekun e shquar me titullin e lartë “Qytetar...