Sunday, September 20, 2020

Digjen të gjallë 30 persona dhe rrëmbehen gra e vajza, zbulohet grupi terrorist pas këtij sulmi

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Nigerinë veri-lindore, ku të paktën 30 persona janë djegur të gjallë. Ndërkaq, dhjetëra gra dhe fëmijë janë rrëmbyer.

Deri më tani, dyshohet se autorët e kësaj ngjarje të rëndë janë militantët islamikë. Shumica e viktimave janë djegur të gjallë brenda makinave të tyre.

Pamje nga vendngjarja

Ata ishin duke fjetur pasi kishin pushuar në një autostradë kryesore në shtetin Borno sepse policia kishte bllokuar rrugën për në kryeqytet.

Grupi militant islamik “Boko Haram” ka që në vitin 2009 që është ngritur në sulme brutale ndaj qeverisë. Si pasojë, më shumë se 35 mijë njerëz janë vrarë dhe 2 milion kanë mbetur të pastrehë.

Guvernatori i shtetit Borni, Babagana Zulum, ka shprehur tronditjen e këtij pas sulmit brutal. Nuk dihet ende numri i saktë i grave dhe fëmijëve të rrëmbyer.

TE FUNDIT

- Advertisment -

Most Popular

Moti për ditën e dielë, 20 shtator

Gjatë ditës së dielë, në vend do të mbizotërojë koha e kthjellët.Temperatura më e lartë do të jetë...

Horoskopi për ditën e diel, 20 shtator, 2020

DashiJu pret një ditë e qetë në dashuri, pasi e diela do të jetë mjaft pozitive për ndjenjat. Sa i takon punës, do të...

U injektuan me vaksinën ruse anti-Covid, vullnetarët tregojnë efektet anësore që kanë përjetuar

Mikhail Murashko është ministri rus i Shëndetësisë. Ai ka deklaruar së fundmi se 40 mijë vullnetarë në Rus janë injektuar me vaksinën...

Rreziku i valës së dytë të koronavirusit, kryeministri i vendit evropian paralajmëron karantinën

Boris Johnson, kryeministri i Britanisë së Madhe, ka bërë një deklaratë të fortë. Ai ka thënë se po shihet një valë e...