Dibër, gruaja e minatorit të vdekur apel shtetit për ndihmë: Kam tre fëmijë jetimë

Gruaja e Ruzhdi Rushitit, e cila tani ka mbetur e ve, pasi i shoqi ndërroi jetë në nëntokën e minierës së ‘Balgjatit’ në Dibër, ka rrëfyer se ka tre fëmijë.

Në një pronocim për mediat, Rushiti kërkon ndihmë nga shteti, pasi fëmijët jetimë që deri më sot i mbante me paratë që merrte i shoqi nga puna në minierë dhe shitja e luleve që mbolidhte në mal, s’ka me çfarë t’i rrisë.

“Kishte tre javë që punonte te miniera. Kam tre fëmijë jetimë, kërkoj ndihmë nga shteti.

Më përpara ka pas mbledhur bimë medicinave në mal. Kishte tre javë që punonte në minierë,”- tha ajo.

Ndërsa një tjetër fqinj i viktimave ka konfimuar gjendjen e vështirë të familjes së viktimave.

“Jetesa e tyre është në fund të fundit. Ruzhdiu ka qenë duke mbledhur bimë në male gjithë verës për të mbajtur fëmijët me bukë, tani filloi punë atje, kalamajtë i la jetimë.

Ka tre fëmijë. Edhe Fatosin e njoh, ai ka një djalë 19-vjeç, një vajzë të martuar edhe ai si Ruzhdiu,”– tha ai.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

E dhimbshme/ Burri 81 vjeç i këndoi poshtë dritares së spitalit, humb jetën nga koronavirusi gruaja e tij

Javë më parë u shpërnda me shpejtësi në rrjetet sociale një video e një burri 81 vjeç. Poshtë dritares së spitalit ku...

Zbardhen të dhënat, sa përqind e popullsisë duhet të infektohet që bota t’i rikthehet normalitetit

OBSH ka dhënë disa detaje mbi përqindjen e popullsisë që duhet të infektohet për të arritur imunitetin. Sipas OBSH, 60-70% e popullatës...

E tmerrshme, vdes nga koronavirusi djali 10 vjeç: “Ishte i rrezikuar nga Covid, dhimbje e papërshkrueshme”

Një djalë vetëm 10 vjeç ka ndërruar jetë për shkak të koronavirusit. Ngjarja e rëndë është raportuar në Britaninë e Madhe.

E rëndë në Bruksel, shqiptari ekzekutohet me armë zjarri

Një ngjarje tronditëse është shënuar mbrëmjen e kaluar në Bruksel, Belgjikë. Një shqiptar është vrarë me 8 plumba.Ngjarja...