Del njoftimi rëndësishëm, ja zonat e kuqe që duhet t’i shmangni se ka përhapje të madhe të koronavirusit

“Tirana vijon të jetë vatra kryesore e përhapjes së Covid-19. Zona e ish-Bllokut është një nga zonat me numrin më të lartë të të infektuarve në kryeqytet”.
Ndonëse maska është bërë e detyrueshme në rrugë, sërish ka qytetarë që nuk e zbatojnë. Kur i pyet se përse nuk e respektojnë rregullin, nuk pranojnë të flasin.

Të tjerë e mbajnë maskën poshtë mjekrës. Në Tiranë përveç zonës së ish-Bllokut, janë edhe dy zona të kuqe të Covid.

“Një prej tre zonave të kuqe në kryeqytet është edhe Kombinati për numrin më të lartë të të infektuarve”.

Edhe Astiri me një numër të lartë banorësh vijon të regjistrojë përditë raste me koronavirus.

“Që prej fillimit të pandemisë zona e Astirit vijon të jetë problematike për përhapjen e Covid-19 në kryeqytet. Ajo që vihet re është mosrespektimi i masave antiCovid, kryesisht të mosmbajtjes së maskave”.

Tirana numëron aktualisht mbi 3 mijë raste aktive të konfirmuara duke bërë që për specialistët të jetë një nga vatrat më të nxehta të virusit.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

Zbardhen prapaskenat e sherrit, ja arsyeja pse aktori Rezart Veleshnja u largua nga emisioni “Shiko Kush Luan”

Sezoni i ri i “Shiko Kush Luan” nisi me dy kapitenët Florjan Binaj dhe Rezart Veleshnja, mirëpo ky i fundit u shfaq vetëm në...

Aksident rrugor në Tiranë, motori përplas 75-vjeçaren

Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pasditen e sotme në Tiranë. Një motor, ka përplasur një këmbësore në rrugën ‘Tre...

Kur do të ndryshohet ora dhe a është kjo hera e fundit? Ja çfarë ka vendosur Bashkimi Evropian

Edhe në këtë vit ndryshimi i orës do të jetë si në vitet më parë, pavarësisht se BE e ka marrë tashmë vendimin për...

Momente nga protesta sotme/ 18 të proceduar, mes tyre ish deputetja dhe kreu i lëvizjes “Vetëvendosje”

Policia ka proceduar penalisht 18 shtetas, 3 prej tyre organizatorë të tubimit të sotëm para ministrisë së Jashtme greke.Ata do procedohen për veprat penale...