Friday, September 18, 2020

Deklarata e fortë e OBSH, kur pritet të përfundojë pandemia e koronavirusit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë një deklaratë të fortë. Sipas tyre, pritet ende që pandemia e koronavirusit të zgjasi.

Kjo deklaratë është bërë një ditë pas mbledhjes së Komitetit të Emergjencave të kësaj organizate. Thuhet se Komiteti ka vlerësuar kohëzgjatjen e parashikuar të kësaj pandemie.

Më tej, është vlerësuar rëndësia që ka përpjekja e komunitetit kombëtar, rajonal dhe global në parandalimin e infeksionit të këtij virusi të rrezikshëm.

Më shumë se 681 mijë persona kanë humbur jetën dhe 17. 7 milionë persona janë infektuar. Kreu i OBSH parashikoi disa ditë më parë se pandemia e koronavirusit do shkaktojë efekte afatgjata për dekadat që vijnë.

TE FUNDIT

- Advertisment -

Most Popular

Moti për ditën e premte, 18 shtator

Gjatë ditës së premte, në vend do të mbizotërojë koha e vranët.Temperatura më e lartë do të jetë...

Tragjike, ndahet nga jeta mjeku i njohur, njihet si themeluesi i Okulistikës Shqiptare

Një ndër themeluesit e Okulistikës Shqiptare, Gjergji Cepa, është ndarë sot nga jeta në moshen 81-vjeçare.Deri në moshën 78-vjeçare, edhe pse në pension, ai...

Makina del nga rruga, plagosen rëndë dy të rinjtë

Dy persona janë plagosur në një aksident në fshatin Shënpjetër të Fierit.Raportohet se rreth orës 16:15, shtetasi A. A., 22 vjeç, banues në Fier,...

Dy punonjëse të marketit rezultojnë me COVID-19, i gjithë stafi bën tamponin por aktiviteti nuk mbyllet

Dy punonjëse të një marketi janë infektuar me COVID-19 në Elbasan. Ata janë vetëkarantinuar në banesën e tyre, ndërsa u është marrë tamponi edhe...