Friday, September 18, 2020
Home Statistika

Statistika

STATISTIKAT/ E frikshme, më shumë se 52% e popullsisë duan të ikin nga Shqipëria

Mund te duket pabesueshme por mbi 50% e popullsisë është shprehur se do të largohen nga vendi ynë edhe kjo për shkak të...

A janë adoleshentët shqiptarë të dhënë pas alkoolit, çfarë tregojnë shifrat

Të dhënat e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë tregojnë se adoleshentët shqiptarë kanë ndër normat më të ulëta të përdorimit të alkoolit...

Shpenzime rekord jashtë vendit në 2018-n, ‘fluturojnë’ 1.4 miliardë euro nga Shqipëria

Ndërsa 2018-a mund të konsiderohet si viti më i mirë për turizmin në Shqipëri, ku të huajt “zbuluan” vendin e shqiponjave, vetë shqiptarët kanë...

‘Thesari’ shqiptar në vendet e BE-së, të ardhurat nga jashtë kapin nivelin më të lartë

Paratë që emigrantët sjellin në shtëpi kanë shënuar një rritje të ndjeshme përgjatë viteve të fundit. Sipas statistikave të publikuara nga banka e Shqipërisë,...

Shqipëria me numrin më të ulët të automjeteve për banorë në Europë

Shqipëria mbajti vendin e fundit edhe më 2017 për numrin më të ulët të automjeteve për frymë në Europë dhe në Rajonin e Ballkanit....

68 të vrarë në 2018, si lidhen vrasjet me krimet për drogë, ja ku renditemi në rajon

Në Shqipëri, në vitin 2018 humbën jetën nga vrasjet e qëllimshme 68 persona, nga të vilët 53 ishin burra dhe 15 ishin femra, sipas...

Sondazhi i KE: Gratë shqiptare marrëdhëniet më të tensionuara me burrat në Europë

Marrëdhënia midis burrave dhe grave në shoqëria ka qenë në ndryshim të vazhdueshëm. Megjithatë, edhe pse gjërat po ndryshojnë, gratë ende luftojnë për barazi...

Shifra lufte, në dy muaj 24 persona humbën jetën nga aksidentet rrugore

Gjatë dy muajve të parë të vitit, numri i të vdekurve nga aksidentet rrugore është 24 nga 33 që ishte një vit më parë....

As punë dhe as shkollë, sa të rinj shqiptarë kalojnë kohën “kot”

Shqipëria së bashku me Kosovën kanë normën më të lartë në rajon të të rinjve të cilët nuk shkollohen e as nuk punojnë.Të rinjtë...

4.3% e fëmijëve shqiptarë braktisin shkollën

4.3% e fëmijëve në shkollën fillore e kanë braktisur atë ose nuk janë të regjistruar fare në arsimin fillor. Të dhënat janë bërë publike...

Burrat më thashethemexhinj se gratë? E tregon studimi

Si traditë, gratë janë konsideruar më thashethemaxhije se burrat, sepse kur bashkohen bashkë, kalojnë kohën duke folur për gra të tjera dhe për jetën...

Plakja e popullsisë/ Cilat janë qytetet më të braktisura në vend

Qarqet më të plakura të vendit janë Gjirokastra, Saranda dhe Lezha. Eurostat në statistikat rajonale të Europës përllogariti se më 2017 mosha mesatare në...
- Advertisment -

Most Read

Moti për ditën e premte, 18 shtator

Gjatë ditës së premte, në vend do të mbizotërojë koha e vranët.Temperatura më e lartë do të jetë...

Tragjike, ndahet nga jeta mjeku i njohur, njihet si themeluesi i Okulistikës Shqiptare

Një ndër themeluesit e Okulistikës Shqiptare, Gjergji Cepa, është ndarë sot nga jeta në moshen 81-vjeçare.Deri në moshën 78-vjeçare, edhe pse në pension, ai...

Makina del nga rruga, plagosen rëndë dy të rinjtë

Dy persona janë plagosur në një aksident në fshatin Shënpjetër të Fierit.Raportohet se rreth orës 16:15, shtetasi A. A., 22 vjeç, banues në Fier,...

Dy punonjëse të marketit rezultojnë me COVID-19, i gjithë stafi bën tamponin por aktiviteti nuk mbyllet

Dy punonjëse të një marketi janë infektuar me COVID-19 në Elbasan. Ata janë vetëkarantinuar në banesën e tyre, ndërsa u është marrë tamponi edhe...