Friday, October 30, 2020

Ujku shqiptar që sundoi për 19 vjet Moldavinë

Gazetari i Top Channel dhe autori i emisioneve “Shqipëria tjetër”, Marin Mema, ka publikuar një shkrim që ka të bëjë me siç ka thënë...

Deputetja socialiste në radhë për librin e Grida Dumës

Grida Duma ka qenë pjesëmarrëse në Panairin e Librit ku ka ndarë autografe për të gjithë lexuesit dhe dashamirësit e saj.Mirëpo vëmendjen e të...

Festivali këngës/ Diana Ziu letër të hapur kryeministrit: “Vera dhe Zhani me 400 mln lekë fonde të bëjnë si në pronën e babës”

Kompozitorja e njohur Diana Ziu së fundmi ka qenë në qendër të mediave për shkak të deklaratave në lidhje me Festivalin e Këngës në...

Ismail Kadare shpallet fitues i çmimit të rëndësishëm, jep mesazhin e fortë

Shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare, ka fituar çmimin Pakmimit Pak Kyong-ni 2019. Çmimin e ka fituar për shkak të rolit të tij të...

Ismail Kadare fiton “Nobelin Amerikan”, vlerësime të mëdha për shkrimtarin shqiptar

Ismail Kadare ka fituar çmimin ndërkombëtar të Letërsisë “Neustad 2020”, i cili konsiderohet si NOBELI amerikan dhe jepet një herë në dy vite.Mesa duket...

Edhe Shqipëria me një yll të vetin në qiell, Mimoza Hafizi prezanton nismën për të gjetur emrin

Në thellësinë e qiellit, tashmë edhe Shqipëria do të përfaqësohet me yllin e saj. Këtë lajm e përcjell Top Chanel, i cili tregon se me...

Anjshtajni shqiptar, njihuni me 71 vjeçarin që synon të ndërtojë Titanikun e dytë

Jo mëkot e kanë cilësuar si Anjshtajni shqiptar, pasi ai i ngjan krejtësisht si portret por edhe në dhunti.Ndoshta nuk është aq fizikant dhe...

Vdes nobelistja e famshme

Ka vdekur në moshën 88 vjeçare shkrimtarja e njohur amerikane Toni Morrison, fituese e çmimit Nobel të letërsisë.Morrison, e cila ishte profesore në Universitetin...

‘Komisar Katani’ vjen në Tiranë, ja kauza e fortë që sjell aktorin

Aktori i njohur për publikun shqiptar, Michele Placido ose i njohur ndryshe si komisar Katani do të vijë në Tiranë.Lajmin e ka bërë të...

Kinematografia në zi, ndahet nga jeta aktori për shkak të sëmundjes së keqe

Ditën e djeshme është ndarë nga jeta aktori me famë botërore George Hilton. Aktori popullor, i njohur si “Spaghetti Western” u shua nga sëmundja në...

Bunkerët në Shqipëri , “një dëshmi e triumfit popullor mbi shtypjen”

Rreth 750 mijë bunkerë ushtarakë mbinin dikur anembanë Shqipërisë, një vend i vogël ballkanik i Europës Juglindore me sipërfaqe prej vetëm 28 748 kilometrash...

Për 5 netë Korça do të shijojë muzikën klasike të “Mik Festival”

Vlerësuar si një nga ngjarjet më të rëndësishme të kulturës kombëtare, Mik Festival,vjen në edicionin e dytë,në Korçë,prej nga ku nisi, me misionin për...
- Advertisment -

ME TE LEXUARAT

Moti për ditën e premte, 30 tetor

Gjatë ditës së premte, në vend do të mbizotërojë koha e kthjellët.Temperatura më e lartë do të jetë...

Ndahet nga jeta kompozitori Avni Mula/ Dedikimi prekës nga e bija: “Fluturoi në Valsin e Përjetësisë”

Ndahet nga jeta në moshën 92-vjeçare këngëtari dhe kompozitori i shquar Avni Mula.Lajmin për ndarjen e tij nga jeta e ka dhënë e bija,...

Infektohet mjekja në Elbasan, tre infermiere karantinohen, s’ka tampone

Infektohet me koronavirus një mjeke infeksioniste në spitalin rajonal ‘ Xhaferr Kongoli” Elbasan, Anjeza Dajlani. Sipas të dhënave të para mësohet se...

Jozefina Topalli flet për aventurën e re: “Pse i hyra kësaj rruge”

Nga Jozefina Topalli*Jam ndjere e emocionuar kur nje grup te rinjsh me ftuan te ishim bashke per nje kauze te forte e patriotike.Kisha kohe...