Ekskluzive / Edukimi liberal Nga Prof. Asoc. Konstantinos Giakoumis, Kolegji Universitar “Logos”

Parathënie për librin "Edukimi Liberal" /Nga Prof. Asoc. Konstantinos Giakoumis, Kolegji Universitar “Logos” Autorë: Valbona Nathanaili, Martha Nussbaum dhe Steve Fuller / Parathënia: Konstantinos GIAKOUMIS...

Libri i ri / Edukimi liberal Autorë: Nathanaili, Nussbaum dhe Fuller

Edukimi liberal Autorë: Valbona Nathanaili, Martha Nussbaum dhe Steve Fuller / Parathënia: Konstantinos GIAKOUMIS / Botues: Fondacioni “Henrietta Leavitt” – Fondacioni Shqiptar për Shkencë, Media dhe Demokraci (Seria...

Ekskluzive / Lamtumirë Pirro Mani! Një tjetër artist do i mungojë këtij vendi!

Ndërron jetë në moshën 89-vjeçare aktori dhe regjisori i njohur Pirro Mani. Aktori ka ndërruar jetë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku jetonte...

Shembja e Teatrit Kombëtar / Budina: Morali dhe ligji duhet të jenë bashkë!

Pas vendimit që dha sot Gjykata Kushtetuese për t’i dhënë më shumë kohë Presidencës për të paraqitur prova të reja në lidhje me ligjin...

Zëri i Amerikës / Gazetari Ilir Ikonomi mbyll karrierën 30 vjeçare

Pas tre dekadash tek Zëri i Amerikës, gazetari Ilir Ikonomi drejtoi të premten emisionin e fundit të një karriere, gjatë së cilës ka mbuluar...

Ekskluzive/ Biznesi me shëndetin dhe abuzimet me testin serologjik Covid 19 – Çfarë nuk ju thonë mjekët në TV

Serologjiku pas vaksinës: për sa kohë shërben dhe si mund ta interpretojmë, kjo është pyetja që bëhet më shpesh në këtë kohë. Por shëndeti dhe...

Karla Fraçi, balerina më e famshme e baletit në Itali, ka ndërruar jetë në moshën 84-vjeçare

Karla Fraçi, balerina më e famshme e baletit në Itali, ka ndërruar jetë në moshën 84 vjeçare -  njofton një zëdhënës i teatrit “La...

E shpallur monument kulture, shembet “Kafja e Madhe” në Shkodër

“Kafja e Madhe” në qytetin e Shkodrës është shembur. Në vitin 2007, Ministria e Kulturës, Turizmit, Rinisë dhe Sporteve e shpalli këtë godinë “Monument...

Libri i ri, shqip, përkthim / “Sistemi i korrupsionit” me autor Piercamillo Davigo

Ka dalë në qarkullim libri “Sistemi i korrupsionit”, me autor Piercamillo Davigo, përkthyer e paisur me shpjegime nga Zamir Poda. Një libër-manual për korrupsionin,...

Italia fiton edicionin e 65-të të Festivalit Europian të Këngës “Eurovizion” 2021

Natën finale konkuruan 26 këngëtarë për çmimin e madh. Italia, përfaqësuar me grupin muzikor “Maneskin” fiton çmimin e parë, me këngën ‘Zitti e Buoni’....

Flet pas performancës së zjarrtë në Eurovizion Anxhela Peristeri, ja çfarë vendi u rendit

Këngëtarja Anxhela Peristeri e cila përfaqëson Shqipërinë në Eurovision ka folur e emocionuar pasi ndezi skenën. Sapo bëri performancën e zjarrtë me këngën “Karma’,...

Eurovision, Anxhela Peristeri çon Shqiërinë në finale

Anxhela Peristeri kalon Shqipërinë në finalen e Eurovision. Në natën e dytë të festivalit evropian të “Eurovision”, ka performuar edhe përfaqësuesja e Shqipërisë në...
- Advertisment -

ME TE LEXUARAT