Ekonomia/ Rama: Rrisim rrogat me 40% për mjekët dhe 15% për infermierët, zgjeruam fondin, kur hyn në fuqi paga e re minimale

40% rritje pagash për mjekët dhe 15% për mësuesit.Ky është vendimi i fundit i qeverisë për rritjen e pagave në administratë. Nga salla e...

Pandemia “kafshatë që s’kapërdihet”, zbulohet sa miliona euro humbi ekonomia Shqiptare nga karantina

Humbjet e ekonomisë në tremujorin e dytë të vitit, kur për gati dy muaj pothuajse gjithçka ishte e mbyllur, llogariten në rreth 59 miliardë...

“Pasojat e shëndetit mendor në kohë pandemie: Ankthi faktori kryesor!”

Studim nga Aurora Pirraku dhe Silvana Begaj. Viti 2020 filloi me përhapjen e një pandemie të panjohur më parë e cila u përhapë sa hapë...

Shkarkimet e padrejta nga puna i kushtojnë Shqipërisë 90 milion dollarë, publikohen statistikat nga studimi fundit

Shkarkimet e padrejta nga puna në administratën publike janë bërë gangrena më e re në detyrimet që ka për të paguar buxheti i shtetit....

Rimëkëmbja ekonomike pas COVID-19, ja faktorët që e rrezikojnë ekonominë shqiptare sipas BSH

Pasiguritë janë të mëdha për ecurinë e ekonomisë shqiptare, edhe pse më e keqja mund të ketë kaluar. Banka e Shqipërisë, në raportin e...

Pas dy vendeve të fuqishme, Shqipëria bëhet shteti i tretë në Evropë që njeh me ligj monedhat elektronike

Gjatë seancës plenare të ditës së sotme, Kuvendi ka miratuar ligjin për të njohur monedhat virtuale. Kështu, Shqipëria është bërë vendi i tretë në...

Goditet ekonomia shqiptare nga koronavirusi, eksperti shpjegon efektet negative

Ekonomisti Dritan Shano ka deklaruar se ekonomia shqiptare ka marrë një goditje të fortë prej koronavirusit dhe se fondi prej 3.5 milion eurosh që...

Heshtja që kushton 30 milionë euro në vit

Nga Klodia TomorriSa herë që një qytetar niset nga Rinasi për të udhëtuar me avion, atij i merren padrejtësisht 20 euro. Paratë paguhen në...

Zyrtare, publikohet fatura, dëmi nga tërmeti i 26 nëntorit është 985 milionë euro

Ministri Fuqiplotë Bledi Çuçi ka bërë publik raportin e vlerësimit të nevojave pas tërmetit tragjik të 26 Nëntorit.Përmes një konferencë për shtyp, ai ka...

Ja cilat biznese kanë “gllabëruar” milionat e shtetit në vitin 2019, kryeson Gjoka, më pas GENER2 dhe FUSHA

Miliona euro janë dhënë për llogari të kompanive private nga thesari i shtetit për punët e kryera në vitin 2019.Open Data Albania ka nxjerrë...

Instat: ‘Përgatituni për një vit shumë të vështirë ekonomikisht’, pasojat e tërmetit si edhe të tjera, ja çfarë pritet për 2020

Me mbarimin e projekteve të mëdha, pasojave të tërmetit, sidomos në turizëm, emigrimin që po godet fuqinë punëtore e produktivitetin e kompanive, krizën e...

Ja qytetet e Shqipërisë që kanë më shumë ‘përtacë’

Lezha, Dibra, Durrësi dhe Tirana kanë shkallën më të lartë të popullsisë në moshë pune, por që nuk janë të aktivizuar në tregun e...
- Advertisment -

ME TE LEXUARAT

E dhimbshme/ Burri 81 vjeç i këndoi poshtë dritares së spitalit, humb jetën nga koronavirusi gruaja e tij

Javë më parë u shpërnda me shpejtësi në rrjetet sociale një video e një burri 81 vjeç. Poshtë dritares së spitalit ku...

Zbardhen të dhënat, sa përqind e popullsisë duhet të infektohet që bota t’i rikthehet normalitetit

OBSH ka dhënë disa detaje mbi përqindjen e popullsisë që duhet të infektohet për të arritur imunitetin. Sipas OBSH, 60-70% e popullatës...

E tmerrshme, vdes nga koronavirusi djali 10 vjeç: “Ishte i rrezikuar nga Covid, dhimbje e papërshkrueshme”

Një djalë vetëm 10 vjeç ka ndërruar jetë për shkak të koronavirusit. Ngjarja e rëndë është raportuar në Britaninë e Madhe.

E rëndë në Bruksel, shqiptari ekzekutohet me armë zjarri

Një ngjarje tronditëse është shënuar mbrëmjen e kaluar në Bruksel, Belgjikë. Një shqiptar është vrarë me 8 plumba.Ngjarja...