Alarmante/ Shqipëria një nga vendet ku përhapen me shpejtësi viruset, ekspertët: “Ka epidemi gripi”

Shqipëria është renditur si një nga vendet ku përhapen më shpejtë viruset e gripit në Evropë. Në hartë, Shqipëria është paraqitur me të kuqe, bashkë me Greqinë, Slloveninë dhe Luksemburgun.

Sipas institucioneve shëndetësore në vend, virusi A me dy nëntipet e tij, AH1N1 dhe Ah3N2, si dhe virusi B, po qarkullojnë me intensitet të lartë. Ekspertët besojnë se në vend ka një epidemi gripi pasi në një javë ka 25 mijë të prekur nga infeksionet respiratore.

Foto ilustruese

Ndonëse në Greqi 38 veta kanë humbur jetën nga gripi, në Shqipëri ka pasur vetëm dy vdekje. Viktimat kanë qenë dy gra mbi të 60-tat, të cilat ishin me sëmundje kronike.

Gjatë javës së parë të shkurtit ka pasur 139 raste me sëmundje respiratore akute të rëndë. Megjithatë, mendohet se numri i të prekurve me grip mund të jetë më i lartë sepse jo të gjithë shkojnë të vizitohen kur janë me grip.

 

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

“10 mijë euro për helikopterin”, këshilltari i ministrit i kthehet Vokshit: “Zogëz vjeshte, për Berishën copëtova RENEA-n”

Këshilltari i ministrit të Brendshëm, Hilë Lushaku, i ka kthyer përgjigje akuzave të ish deputetes së PD, Albana Vokshit. Kjo e fundit...

Moti për ditën e mërkurë, 25 nëntor

Gjatë ditës së mërkurë, në vend do të mbizotërojë koha e kthjellët.Temperatura më e lartë do të jetë...

“Për 5 ditë do shërohesh” Alfred Cako i jep ‘recetën’ Manushit që u prek nga Covidi: Mos e ça kokën fare

Prezantuesi i njohur Edi Manushi ka dalë pozitiv me koronavirus.Menjëherë pas këtij lajmi ka reaguar dhe kospiracionisti Alfred Cako, që është një nga bashkëpunëtorët...

Vrasja Azem Hajdarit/ “Kam listën me autorët e vrasjeve në Tropojë, Berisha të mos …

Në një intervistë të gjatë Sali Lushaj ka folur lidhur me vrasjen e Azem Hajdarit.Për gazetën Panorama Sali Lushaj shprehet se Sali Berisha nuk...