Alarmante për përdoruesit e Apple, Siri iu përgjon bisedat sekrete e gjatë marrëdhënieve intime

Një zhvillim i ri na vjen nga kompania Apple. Ditën e mërkurë, kjo kompani i kërkoi falje përdoruesve të saj që kishte punësuar palë të treta për të dëgjuar regjistrimet audio që vijnë nga Siri.

Prej disa kohësh, Apple kishte punësuar njerëz që të dëgjonin regjistrimet e asistentit virtual të kësaj kompanie. Kjo bëhet me qëllim që të rritej performanca e Sirit tek përdoruesit.

Por gjatë kohës që funksiononte, Siri në mënyrë të vazhdueshme përgjonte njerëzit. Kështu, Siri mund të regjistronte biseda të fshehta, apo edhe njerëzit duke kryer marrëdhënie seksuale.

“Ne e kuptojmë se nuk kemi jetuar plotësisht me idealet tona të larta dhe për këtë kërkojmë falje”, ka thënë në një konferencë për shtyp Apple të mërkurën.

Si pasojë, Apple ka vendosur të pezullojë të gjitha regjistrimet dhe punësimet në këtë sektor. Kjo praktikë e “Apple” u zbulua në muajin qershor në një artikull tek “The Guardian”.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

Moti për ditën e martë, 24 nëntor

Gjatë ditës së martë, në vend do të mbizotërojë koha e kthjellët.Temperatura më e lartë do të jetë...

‘Sot numri më i lartë i viktimave nga Covid-19’, Manastirliu apel qytetarëve: Bëhuni të përgjegjshëm, tregon 3 ‘armët’ që duhet të përdorni kur dilni...

Sot u shënua numri rekord i viktimave nga covid-19 që nga fillimi i pandemisë, 17 jetë të humbura.Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu i ka...

Vrau me sqepar burrin e saj, zbardhet deklarata në polici e Drane Dedës: Më detyroi të bëja 10 fëmijë

Një 58-vjeçare qëlloi për vdekje bashkëshortin e saj, teksa ai po flinte gjumë.Ngjarja ndodhi në Kurbin të Lezhës, ku Drane Deda vrau me sqepar...

Horoskopi për ditën e martë, 24 nëntor, 2020

DashiNëse ka një vullnet nga të dy, historitë e dashurisë që kanë pasur një krizë tani mund të rikuperohen. Në punë, ekziston një dëshirë...