Friday, October 30, 2020

“Absurde të mbash maskë në ambient të hapur”, flet mjeku shqiptar që punon në SHBA

Prej ditës së sotme, maska në Shqipëri është e detyruar të vendoset edhe në ambiente të hapura. Të njëjtën masë kanë aplikuar shumë vende në Evropë.

Vendosja e maskës me detyrim ka qenë temë diskutimi mbrëmjen e djeshme në “Open”. Për të folur mbi këtë ka qenë përmes një lidhje me Skype mjeku Sulejman Çela.

Ai prej vitesh punon në New York. Mjeku deklaroi se maska në qytetin amerikan nuk është e detyrueshme të mbahet në ambient të hapur dhe këtë e ka cilësuar si një absurditet.

 “Është absurde të mbash maskë kur mban distancën fizike. Një person të jetë me miqtë familjarët, të mbaj maskë. në ambiente të hapura? Kjo nuk ndodh. Por në ambientet e mbyllura është e detyrueshme”, tha Çela.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

Moti për ditën e premte, 30 tetor

Gjatë ditës së premte, në vend do të mbizotërojë koha e kthjellët.Temperatura më e lartë do të jetë...

Ndahet nga jeta kompozitori Avni Mula/ Dedikimi prekës nga e bija: “Fluturoi në Valsin e Përjetësisë”

Ndahet nga jeta në moshën 92-vjeçare këngëtari dhe kompozitori i shquar Avni Mula.Lajmin për ndarjen e tij nga jeta e ka dhënë e bija,...

Infektohet mjekja në Elbasan, tre infermiere karantinohen, s’ka tampone

Infektohet me koronavirus një mjeke infeksioniste në spitalin rajonal ‘ Xhaferr Kongoli” Elbasan, Anjeza Dajlani. Sipas të dhënave të para mësohet se...

Jozefina Topalli flet për aventurën e re: “Pse i hyra kësaj rruge”

Nga Jozefina Topalli*Jam ndjere e emocionuar kur nje grup te rinjsh me ftuan te ishim bashke per nje kauze te forte e patriotike.Kisha kohe...