“Virusi ka filluar të përzgjedhi…”, mjekia Najada Çomo zbulon detajet nga lufta kundër koronavirusit

Shefja e Infektivit, Najada Çomo, i ka bërë apel njerëzve të ruajnë distancën sociale. Ajo ka thënë se në shërbimin Infektiv ka një fluks të shtuar ditët e fundit.

Mjekia ka thënë se koronavirusi prek çdo moshë dhe agravon situatën e tyre shëndetësore. Ajo i ka bërë apel njerëzve të ruajnë distancimin fizik dhe të mbajnë maskën kudo.

“Megjithatë do thosha diçka që, çfarë ne ofrojmë në terapi intensive është maksimumi jonë nga ana profesionale, por popullata duhet të jetë shumë e ndërgjegjshme që liria e një personi shkon deri aty sa nuk cënohet shëndeti i tjetrit. Ju siguroj që virusi tani ka filluar të përzgjedhë çdo grup moshe dhe duke agravuar situatën shëndetësore të tyre”, tha Çomo.

Ministrja Manastirliu ka zbuluar se janë 265 monitorë të rinj, financim nga qeveria shqiptare, që janë vendosur në dispozicion të luftës kundër Covid-19.

Sipas Manastirliut, po përfundon rekrutimi i stafit mbështetës prej 50 mjekësh dhe infermierësh që do përballojnë fluksin në spitalin Covid3, nëse rriten rastet e reja.

TE FUNDIT

- Advertisment -

ME TE SHIKUARAT

Dua Lipa në pritje të ëmbël? Këngëtarja kapet mat me këtë detaj

Dua Lipa është një prej këngëtareve më të njohura në të gjithë botën. Së fundmi, ajo ka shkuar për pushime në Meksikë...

Dikur ishte në kopertinat e revistave, modelja përfundon e pastrehë

Loni Willison, ish gruaja e yllit të Baywatch, Jeremy Jackson, ka përfunduar e pastrehë. Ish modelja është fotografuar duke kontrolluar nëpër koshat...

E rëndë/ I kushton shtrenjtë gabimi gjatë gjuetisë, humb jetën 40 vjeçari shqiptar

Një ngjarje e rëndë është shënuar në Spotelo të Italisë. Një shtetas shqiptar ka ndërruar jetë si pasojë e një pakujdesie gjatë...

Video që po çmend Greqinë/ Dy të rinj shqiptarë urdhërojnë ushtarët grekë në rresht, thërrasin emrin e…

Një video e cila ka qarkulluar së fundmi në rrjetet sociale ka alarmuar autoritete greke të ushtrisë. Siç shihet në video dy shqiptarë u japin...